Co je vlastně prach?
Obecně se za prach považují drobnéčástečky, běžně okem nepostřehnutelné. Jejich velikost je menší než 500mikrometrů a vyjma bezprašných provozů, kde se například montují počítačové součástky jej nepovažujeme za nebezpečný. Prach se vyskytuje všude kolem nás, jde o mechanicky oddělené částečky, které vznikají erozí nebo působením jiných předmětů na sebe. V domácnosti má prach na svědomí především její obyvatelstvo. Pokud máme doma zvíře je na prach doslova zaděláno. Nicméně skutečně velkou měrou se na prachu v domácnosti podílejí i lidé. Většina domácího prachu je totiž tvořena odumřelou kůží nás samých. To potom přitahuje další obyvale, roztoče. Obecně jsou přítomni na veškerém povrchu i ve vzduchu. Domácí roztoči se živí částicemi organické hmoty, tvořící hlavní složku domácího prachu. Vylučují enzymy pro trávení prachových částic. Enzymy a stolice roztočů se stávají součástí domácího prachu a mohou probouzet u lidí alergickou reakci. Prachovým roztočům se daří ve vláknech matrací, čalouněného nábytku a koberců.
Je prach nebezpečný?
Jak jsme zmínili, nedá se dá říct, že je prach nebezpečný. Dýchací ústrojí člověka je uzpůsobeno tak, aby dokázalo odfiltrovat tyto malé částečky, které se během dýchání dostanou do nás samých. Nicméně dlouhodobý pobyt v prašném prostředí už jistým rizikem je. Nejenom, že oslabuje naši imunitu, ale oslabuje ji dlouhodobě. Což má za následek vznik alergií a různých zánětů kůže. Velmi častý atopický exemém má nejčastěji prach za spolehlivý spouštěč a rozhodně onemocněnému neprospívá.
Jak omezit prach?
Jak už to tak bývá, nejúčinější řešení bývá to nejhůře proveditelné. Nejspolehlivějším řešením je totiž omezit průtok vzduchu, nevětrat a zamezit průvanu. Potom prach zůstane tam kde je a nešíří se. Největším problémem prachu totiž je, že díky své velikosti snadno létá a právě v tom okamžiku má příležitost dostat se do našeho těla. nevětrat ale určite není rada, kterou jste chtěli slyšet, tak se podívejme na ty praktičtější.
Utěsněte škvíry pode dveřmi, kde často profukuje i když nechceme, stačí zajít do nejbližšího hobby marketu a na výber bude spousta izolačních pásek. ty pak stačí nalepit a hotovo.
Větrejte nárazově - obvzlášť v zimě to bude mít příjemný ekonomický efekt, ale ani v létě není vhodné mít otevřeno neustále do průvanu.
Nechte sítě v okně - z praxe můžeme potvrdit, že pokud máte v okně sítě proti hmyzu, prašnost se zmírní. I když jsou oka v síti podtstaně větší než samotný prach, přece jen nějakou část zachytí.
Vytírejte a vytírejte - jak jsme psali, prachu se nezbyvíte, tak když už jej doma máme, bojujte s ním. Vytření je minimum a smeták určitě není ideální. Před vytřením použijte vysavač s účinným prachovým filtrem. Sice není ideální, protože zvíří vzduch, ale rozhodně lepší než smeták.
Čím míň látek, tím lépe - poslední rada je asi nejpraktičtější. Čím více závězů, koberců a deček, tím hůř. Tohle všechno jsou místa odkud dostat prach je skoro nemožné. Také různé sošky a dekorační předměty je třeba pravidelně omývat, prachovka nestačí. Ne nadarmo s etakovým věcem říká "lapače prachu"