A byli jsme překvapeni. I vědci konečně připustili, že úplněk má vliv na kvalitu spánku. Potvrdili tak to, co bylo známo už od nepaměti - během úplňku se opravdu hůře daří usnout, spánek je neklidnější a člověk se cítí po takové noci unavenější. Ale proč? Má měsíc nějaký magický vliv nebo je vysvětlení jednodušší?
Vědci sami připouští, že vlastně neví. Pro vliv měsíce na kvalitu spánku mají ale přesvědčivé důkazy: nejen v noc, kdy je měsíc v úplňku, ale i během nocí před a po úplňku, zaznamenali vědci výrazné snížení kvality spánku. Lidé se během samotné noci více budí, a navíc jim trvá déle, než usnou. Celková doba spánku se během nocí kolem úplňku zkracuje o plných 20 minut, doba strávená hlubokým spánkem pak o celou třetinu. To vysvětluje, proč se při úplňku cítíme nevyspalí, i když chodíme do postele ve stejný čas a ve stejný čas vstáváme.
Během úplňku také klesá v našem těle produkce hormonu melatoninu, tedy přesně toho, který se podílí na ospalosti.
Ani sami vědci ale zatím nemají jasné vysvětlení, jak je toto možné a čím že nás měsíc při úplňku ovlivňuje. I nadále se tak můžeme dohadovat, jestli je tak díky gravitaci nebo třeba díky zakódované informaci v našich genech, že spánek za světlejších úplňkových nocí býval pro člověka (resp. pračlověka) nebezpečnější.