Člověk je zřejmě jediným tvorem na Zemi, který umí plakat jako následek emocí. A právě takový pláč je podle některých studií prospěšný i našemu zdraví. Pláči samotnému ale nebyla zatím věnována velká pozornost, co se výzkumu týká, proto můžeme shrnout jen základní poznatky.
Nejčastěji je pláč zmiňován v souvislosti s úlevou od stresu. A právě tady je nejspíše i jeho největší přínos. Schválně se zamyslete, co všechno se děje, když pláčete. Do očí se vám nahrnou slzy, svaly v obličeji se stáhnou, začnete vzlykat a mezitím se hluboce nadechovat a sliznice v nose se prudce zvlhčí.
Všechny tyto součásti pláče mají svým způsobem pozitivní dopad na naše zdraví, ale hlavně na psychiku. Slzy zvlhčují oči a zároveň v nic můžete vyplavovat látky, které vznikají vlivem stresu. Svaly v obličeji se protáhnou úplně jinak, než je běžné a ačkoliv to není nejlepší způsob, pláč pomáhá s prokrvením tváře. Vzlykání a hluboké nádechu mají pozitivní účinek na uvolňování napětí a pro plačícího člověka jsou tak právě tím, co pomáhá silnou emoci zvládnout. Zvlhčená sliznice v nose a vysmrkávání vašemu tělu pomůže dostat pryč ty látky a nečistoty, které se zde mohly usadit.
Pláč tedy určitý přínos pro fyzické zdraví má. Spíše než pro něj je ale důležitý jako pomocník pro uvolnění napětí, stresu a pro uklidnění psychiky. A ta je zásadní i pro fyzické zdraví.