Vybavte si hodiny tělocviku na základní škole. Tělocvična s vysokými stropy, posouvací tyče, ale i lana nebo kruhy. Právě šplh na laně byl obávaným cvikem. Ne zrovna mnoho lidí ho totiž zvládalo, málokdo vyšplhal až ke stropu. A jak by to bylo dnes?
Upřímně, ani ti, kteří tráví hodiny v posilovně a mají obrovské svalnaté paže, nemusí být dobrými šplhouny. Naopak ale, kdo je dobrým šplhounem, mívá obvykle vypracované ruce. Čím to je? A čím je vlastně šplh tak úžasný?
Šplh nepřetěžuje klouby
Pokud šplháte na laně, zvedáte vlastní váhu. A to způsobem tělu vlastním - šplh je pohyb, na který je lidské tělo dobře uzpůsobeno už od pravěku nebo i dříve. Proto při tomto druhu pohybu nepřetěžujete klouby nepřirozeným pohybem a nedostáváte je do extrémních poloh. A to je rozhodně dobře. Nepřetěžování kloubů znamená jejich menší opotřebení a menší riziko vzniku úrazu.
Šplh aktivuje motorické svalstvo
Pod tímto odborným názvem se skrývá jednoduché vysvětlení. Když se pustíte do šplhu na laně, používáte celou škálu svalů, díky kterým se pevně držíte (svaly na dlaních, předloktí), přitahujete (bicepsy, tricepsy, ale i ohýbače loktů a zároveň částečně horní zádové svalstvo), ale i vyrovnáváte polohu těla (svaly jádra těla). V případě, že máte nízký strop a šplháte z polohy vsedě (s nataženýma nohama), zapojujete i břišní a spodní zádové svalstvo.
Nemusíte znát žádné fígly
Ke šplhání na laně není potřeba žádná další zátěž, vystačíte si skvěle sami. Není potřeba ani žádný speciální postup nebo vysvětlování, prostě šplháte tak, abyste se dostali co nejvýše. Šplh na laně je na provedení snadný cvik, proto jste se ho učili už na základní škole. Vyšplhat až nahoru a pomalu sešplhat dolů je ale fyzicky namáhavé. A právě v tom je kouzlo tohoto cviku.
Zjistěte u nás více o cvičení s vlastní váhou