Feng shui, se vyslovuje feng šuej a jedná se o prastaré čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a prostoru. Čína je známá tím, že skoro všechna jejich učení jsou založena na víře v rovnováhu. Snaha udržet rovnováhu se promítá i v tomto učení, jde o snahu udržet rovnováhu feng (vítr/vzduch) a shui (voda). V našich končinách se právě toto umění nejčastěji projevuje při zařizování domova či kanceláře. Ať už v něco věříme či ne, vliv prostředí na naši psychiku je zřejmý, proč se tedy nepoučit z množství informací, které nasbírali předkové během dlouhých let.
Asi nejde v krátkém článku vystihnout celou podstatu feng shui, ale pojďme se podívat na její základy. Celé učení se opírá o tok energie čchi, jejíž množství a kvalita ovlivňuje naše zdraví a vitalitu. Ve své podstatě jde o to udržet tok energie přímý a čistý. Jedná se vlastně o docela snadnou pomůcku, do toku energie nesmí nic zasáhnut a je třeba zajistit její volný průchod. I kdybych v toto učení nevěřili jedná se o docela logický požadavek. Nepořádek nedělá dobře nikomu z nás a tak je tento bod více než užitečný. Přijdeme-li domů a první co uvidíme jsou tašky rozházené po chodbě, určitě nás to dobře nenaladí a to je právě to, že jsme narušili cestu čchi.
Velmi často se také diskutuje o negativních účincích elektronických zařízení v ložnici. I na toto feng shui myslí a říká, že v ložnici by neměli být žádné elektronické zařízení, protože ničí energii čchi. V ložnici se dá taky velmi dobře využít i poslední z námi zmíněných vlastností tohoto učení. feng shui totiž přikládá velký význam barvám. V ložnici by měly být barvy přírodní, ideálně tlumené, které působí relaxačně a uklidňujícím dojmem.
Jak jsme zmínili na začátku, cílem dnešního článku nebylo vše dopodrobna vysvětlit, ale možná jsme někomu poskytli novou informaci a začne se o prostředí, ve kterém žije, víc zajímat.