Každý z nás má jiný metabolismus, jiné genetické dispozice a každého tělo reaguje na jídlo a sportovní aktivity trochu jinak. Pokud víme alespoň tu základní informaci - tedy jaký tělesný typ jsme - dokážeme pak mnohem lépe pracovat s jídelníčkem nebo plánem sportovních aktivit. Použijeme léty osvědčené dělení typů lidských těl, se kterým přišel už v roce 1940 William H. Sheldon.
Ektomorf
Ektomorfové jsou šťastní z toho, že je netrápí obezita. Díky rychlému metabolismu snadno spálí většinu energie, kterou denně přijímají prostřednictvím jídla a tuk se jim tak téměř neukládá. Pro jedny možná výhoda je ale pro ektomorfy i nevýhoda. Mají téměř jistotu, že bez přísného jídelníčku a doplňků podporujících růst svalové hmoty, budou stále velmi hubení až šlachovití. A to i když budou každý den posilovat a dřít. Jejich tělo místo budování hmoty energii i v podobě sacharidů prostě spálí.
Endomorf
Endomorfní typ těla je opak ektomorfa. Tělo má pomalejší metabolismus, a tedy i vyšší sklony k ukládání energie přijaté jídlem (a metabolismem téměř nezpracované) v podobě tuku. Endomorfové nemají potíž s nabíráním hmoty, někdy je jí naopak až příliš. Naopak hubnutí je pro ně oříškem. Při zbavování se váhy potřebují mnohem více nastartovat metabolismus a velice si hlídat svůj jídelníček. Ten musí obsahovat jen minimum rychlých sacharidů a tuků.
Endomorfům pomůže kombinace kardia nebo vysokointervalového tréninku a posilování. Samozřejmě v kombinaci se správně sestaveným jídelníčkem.
Mezomorf
Název mezomorf zní jako někdo, kdo má postavu mezi hubeným ektomorfem a mohutným endomorfem. Mezomorf je přitom zjednodušeně řečeno člověk, který má snadno svalnatou postavu. Tedy je hubený tam, kde má být a zároveň mu nedělá problém nabrat svalovou (ne tukovou) hmotu. Mezomorfy obvykle uvidíte na obálkách sportovních nebo kulturistických magazínů. Právě oni totiž mají ono "vysněné" svalnaté a přitom dostatečně hubené tělo.
Dá se typ těla změnit?
Dobrá zpráva je, že tělesný typ se v průběhu času dá ovlivnit. Např. ektomorf se díky pravidelné stravě, doplňkům pro růst svalové hmoty a samozřejmě vhodnému posilování může vypracovat do stavu blížícímu se ideálu - mezomorfu. Podobně endomorf pomocí vhodného dietního jídelníčku a kombinaci posilování s kardio pohybem může dosáhnout tělesné stavby blížící se mezomorfu. Tělesný typ je sice zpočátku daný, neznamená to ale, že s ním nemůžeme nic dělat. Je jen na nás, jak s ním budeme pracovat a co je naším cílem.
Tyto články vás také zaujaly:
- Pro ektomorfy: vše o fitness
- Pro endomorfy: vše o hubnutí
- Pro mezomorfy: vše o zdravém životním stylu :)