Jak se cider vyrábí?
Nejprve ale musíme zmínit, jak se vlastně takový cider vyrábí. Na rozdíl od piva originální cider neobsahuje žádný lepek. Je totiž správně vyráběn jen ze zkvašeného jablečného moštu. Ano, přesně z toho nápoje, který většina z nás miluje. A právě díky ovocné chuti nám cider tak dobře sedne během horkých dnů.
Jenže ne všechny cidery, které najdete na pultech obchodů, jsou vyráběny poctivě z čerstvého moštu. Spíše naopak. Většina známých značek používá pro výrobu cideru jablečný koncentrát, který je levnější a umožňuje velkovýrobu cideru nejen po sklizni jablek. I u šťávy z koncentrátu probíhá kvašení.
Ať už jablečný mošt nebo koncentrát, šťáva se nechá kvasit v sudech, tancích nebo kvasných nádobách po dobu několika týdnů až měsíců. Až poté se zpracovává a stáčí do lahví.
Čtěte také: Může za pivní břicho opravdu pivo?
Zkvašenou šťávu je potřeba upravit
Samotné zpracování do finální podoby spočívá v naředění a dochucení cideru, aby vždy chutnal stejně. Nakonec se ještě doplní bublinky pomocí oxidu uhličitého, protože samotný průmyslově vyráběný cider je perlivý jen malinko. Při zpracování a dochucování výrobci používají cukr, glukózový sirup, kyselinu citrónovou, přírodní aromata, ale i některý konzervant a barviva, aby cider vypadal v láhvi hezky. Tady pozor! Pokud je jako barvivo použitý ječný sladový extrakt, cider pak obsahuje lepek.
Čtěte také: Přivolat hlad i změnit chuť. To dokáží bublinky v sycených nápojích
Cider má víc kalorií než pivo
Energeticky je cider mnohem vydatnější než pivo. Díky přidanému cukru a obsahu cukru v jablkách se energie v jednom půllitru pohybuje kolem 300 - 500 kalorií. Oproti tomu půllitr piva obsahuje "jen" 150 - 200 kalorií. Ačkoliv se cider tváří jako ovocný a tedy i víc osvěžující a zdravější produkt, než je pivo, není tomu tak. Vypitím půllitru piva do sebe sice dostanete určité množství lepku, oproti stejnému množství cideru ale nebudete přeslazeni cukrem.
Čtěte také: Může se pít pivo při dietě?
Článek publikován 17.7.2014, aktualizován 4.7.2019