Co je crossfit
Zapomeňte na fitko tak, jak ho znáte. Zapomeňte na různé stroje, zapomeňte dokonce i na tréninkové plány. Bude vám stačit medicinbal, činka nebo třeba kruhy či hrazda. Během jednoho tréninku budete cvičit hodně s vlastní váhou, ale i dělat některé cviky s větší zátěží. Crossfit je kombinací gymnastických a vzpěračských pohybů a atletické síly.Právě vysoká intenzita cvičení je základ crossfitu. S trochou nadsázky se dá říct, že se 20 minut nezastavíte. Na druhou stranu 20 minut takto intenzivního tréninku stačí. Každý crossfit trénink má sice stejný počet opakování cviků, ale děláte pokaždé trochu jiné cviky a díky tomu jen tak nezevšední.
Během crossfit tréninku navíc soutěžíte - s ostatními, ale nejvíce sami se sebou. Trénink se totiž stopuje a vy tak snadno vidíte, jak se postupně zlepšujete.
Mýty o crossfitu
Crossfit vás dostane do formy
Na toto tvrzení si dejte pozor. Crossfit je jeden z mnoha způsobů, které vám mohou pomoci dostat se do formy. Není ale všemocný a rozhodně toto tvrzení neznamená, že po pár trénincích crossfitu budete ve skvělé formě. Když skloubíte crossfit s rozumným jídelníčkem a dalším pohybem, do formy se dostanete. Podobně tomu je ale u ostatních sportů také.
Crossfit je pro každého
Jistě, na trénink crossfitu může přijít každý. Neznamená to ale, že crossfit bude vyhovovat každému. Intenzivní trénink, i když poměrně krátký, dá pořádně zabrat. Než si předplatíte permanentku, zkuste třeba tři tréninky a uvidíte sami, jestli vám tento druh pohybu vyhovuje. Minimálně za zkoušku ale crossfit stojí.
Crossfit je tělu nepřirozený
Naopak! Crossfit vychází z pohybů, které jsou tělu přirozené. I proto nejsou potřeba stroje, které by procvičovaly jen specifickou skupinu svalů. Při crossfitu budete šplhat, zvedat váhy, tlačit, házet a dělat další pohyby, které znáte i třeba z běžné práce na zahradě. Jen intenzivněji. Už jen proto by vás crossfit měl zaujmout.
Při tak krátkém tréninku se nedá pořádně tvarovat postava
Kde jste to slyšeli? Ukazuje se naopak, že při krátkém a intenzivním tréninku, kdy je tělo nuceno používat svaly na maximum a přitom pracovat s přirozenými pohyby, se vyplavuje mnohem intenzivněji i množství hormonů (růstové hormony, endorfiny, testosteron). Právě takto se dá dobře zlepšit vaše síla, mrštnost, ohebnost, odolnost, rovnováha, koordinace. A právě pomocí silnější vůle, nasazení a optimismu, které se s tréninky postupně zlepšují také, můžete i při crossfitu dosáhnout pevnější postavy a větších svalů.
Při crossfitu je větší riziko zranění
Větší než kdy? Riziko zranění je při crossfitu velmi podobné jako u ostatních sportů, kdy se používají činky, kettlebell nebo cviky s vlastní váhou. I zde je potřeba se soustředit na provádění jednotlivých cviků, aby vám pohyb neuškodil. Jediný rozdíl může být právě v intenzitě, kterou je crossfit specifický. Je proto důležité, abyste zejména při prvních trénincích byli pod bedlivým dozorem zkušeného trenéra a nechali si vysvětlit, na co si dát při cvičení pozor.