Alergie na slunce
Naskákaly vám pupínky a kolem nich se vytvořily červené svědící fleky? Ke všemu na místech, která byla nejvíce vystavena slunci nebo která nejsou na opalování "zvyklá"? Pak nejspíše máte alergii na slunce, jinak také nazývanou polymorfní světelnou dermatózu. Právě ta je nejčastější a nejznámější formou alergie na slunce. Vzniká působením UVA paprsků na pokožku, která na toto působení není ještě úplně zvyklá.
Pokud vás tato alergie přepadne, dodejte tělu kalcium, beta-karoten a zinek, které pomohou alergickou reakci uklidnit a zasažená místa omyjte chladnou vodou. Zároveň je nechte odhalená, aby je zbytečně nedráždilo oblečení.
I kombinace rostlin jako je třeba celer, petržel, citrusové plody nebo kombinace léků s UV slunečním zářením může vyvolat poměrně silnou kožní alergii. V případě některých léků může taková reakce bý velmi prudká a nebezpečná. Proto se určitě poraďte se svým lékařem, jestli je možné při užívání léků zároveň se vystavovat slunci.
Alergie na opalovací krémy
V posledních letech přibývá alergií na opalovací přípravky. Pokud čekáte, že za alergii mohou nejčastěji látky, které jsou UV filtry, zklameme vás. UV filtry jsou jednou z příčin vzniku alergie, ne však jedinou. Dalšími častými příčinami jsou přidané látky jako parfémy nebo konzervanty. A to překvapivě nejen syntetické, ale i přírodní. Právě přírodní parfémy a aromata totiž mohou při přímém styku pokožku poměrně snadno dráždit. Zatímco jejich vůně je příjemná, působení v tekuté podobě už tak příjemné být nemusí.
Konzervanty se primárně starají, aby opalovací mléko nebo krém přežil v nezměněné podobě půlroční skladování, cestu k moři, vysoké teploty na pláži i třeba další rok doma v šuplíku. A aby se během této doby nezačaly v přípravku množit bakterie. Jelikož se jedná o chemikálie, mohou také snadno vyvolat alergickou reakci. Při výběru opalovacího přípravku proto dejte pozor zejména na složení, které by nemělo obsahovat pojmy jako: "parabeny, quaternium-15, thimerosal, isothiazolinone". Právě ty totiž vyvolávají alergii nejčastěji.
UV filtry mohou alergickou reakci vyvolat také. Zvažte proto nákup opalovacího prostředku, který má ve složení slova: "benzon / benzone", "fenon / phenone" nebo dokonce "benzofenon".
Hypoalergenní neznamená nedráždivé
Musíme také upozornit na jednu obvyklou mýlku. Zejména v posledních letech začali výrobci své opalovací prostředky s oblibou označovat "hypoalergenní". V lidech takové slovo vyvolává pocit bezpečí a často takový výrobek považují za bezpečný, nevyvolávající alergickou reakci. Ve skutečnosti ale "hypoalergenní" znamená pouze to, že takový přípravek způsobí alergickou reakci nejméně pravděpodobně. Nikde už ale není definováno, co znamená ono "nejméně pravděpodobně" nebo s čím se toto porovnává. Takto označené opalovací krémy a mléka tedy mohou alergickou reakci vyvolat také.