Jak si nezkazit oči?

Pálí vás po celodenním mžourání do monitoru oči? Vidíte hůře večer? Nebo dokonce vidíte čím dál hůře na blízko? Ne, nebudeme vás léčit. Doporučíme vám zajít si k očnímu a začít něco dělat pro zdraví svých očí. Poradíme, co je pro oči rozumné.

Nejprve jedna důležitá informace. Oční čočka není protkána krevními vlásečnicemi, které by ji zásobovaly živinami a odváděly toxické zplodiny. Na rozdíl od ostatních orgánů těla má proto velmi omezenou schopnost regenerace. Je také velmi citlivá na působení škodlivých vlivů, které ji snadno mohou poškodit. Aby těmto vlivům mohla lépe vzdorovat, je potřeba se o oči starat.

Strava je základ

Stejně jako pro celé naše tělo je důležité, čím ho živíme, co mu dodáváme a co zpracovává. Pokud je v každodenní stravě dostatek přírodních vitamínů, minerálů, ale také minimum škodlivých a dostatek zdravých tuků, přiměřené množství bílkovin a sacharidů, naše tělo nechátrá. A s ním nechátrá ani oko. Co je pro oko podstatné, je vyváženost stravy a minimum rafinovaného cukru. Vždyť právě cukr se ukázal jako škodlivý pro zrak, pokud ho tělu dodáváme ve velkém množství.

Obecně mnoho nemocí těla je způsobeno nevhodným stravováním. Myslete proto na to, co jíte, pokud máte rádi své zdraví.

Monitor a displej je nebezpečí

V dnešní době nás displeje mobilů, tabletů a monitory počítačů doprovází od ranního procitnutí až po usínání. Přes displeje se odehrává velká část našeho dne. A to je jednou z příčin zhoršené schopnosti vidět. Na displeje mobilů a tabletů totiž zaostřujeme po velkou část dne. A oko je tak celý den namáháno pouze tím, že vám umožňuje dobře vidět na blízko. Když se pak odpoledne konečně dostaneme z práce, divíme se, že na dálku je najednou obtížnější zaostřit.

V práci totiž kromě displeje mobilu také sledujeme monitor. Oko zaostřuje opět na blízko a při sledování monitoru navíc mrkáme méně, než bychom měli. Soustředíme se na jiné věci a zapomínáme mrkat. Oko se tak snáze vysušuje a poškozuje. 

Ne nadarmo proto doporučujeme nejpozději každou hodinu si udělat pět minut pauzu. Během ní se jděte projít a zkuste se soustředit na vzdálenější objekty. Oči si odpočinou a zároveň během procházky rozhýbete svaly v celém těle.

Oční cvičení jsou také rozumným pomocníkem pro každodenní kancelářskou práci. Uvolněte se, zavřete oči a pomalými pohyby pohybujte očima nahoru a dolů, poté doleva a doprava a nakonec opisujte kruhy. Prokrvíte tím oční svaly, které jinak zůstávají během dne nepoužité a zavřené oko také lépe obnoví svou vlhkost. Kromě tohoto cvičení pak také zkuste trénovat oko strřídavým zaostřováním na blízký předmět (např. palec natažený před obličejem) a vzdálenější (např. strom v dálce stojící v rovině přímo za palcem).

Monitor si také nastavte tak, aby byl jeho prostředek přímo v úrovni očí nebo lehce pod ní a nemuseli jste tak celý den koukat příliš nahoru. Oči mají být od monitoru vzdálené alespoň 50 cm, na to myslete při každodenní práci s notebookem, ale i počítačem či tabletem.

Naučte se také nepoužívat mobil nebo tablet příliš blízko očí. Pro oční svaly je totiž namáhavé zaostřovat neustále na blízko a navíc luštit písmenka na displeji.

Vitamínové doplňky?

Oči samozřejmě potřebují ke svému správnému fungování i dostatek vitamínů a minerálů. Pokud se stravujeme zdravě, dodáváme tyto živiny očím snadno - v přírodní podobě, která je tou nejlepší a nejlépe využitelnou. Vitamínové doplňky radíme používat pouze v případě, kdy ve stravě nemůžeme z nějakého důvodu tělu dodávat přírodní podobu vitamínů. Nezapomínejte ale na to, že takto uměle dodávané vitamíny nemusí být vždy tak dobře využitelné.


Tyto články vás také zajímají: