Čištění zubů je nám vštěpováno od malička jako základ hygieny. V dospělosti nás na různé nové a úžasné zubní pasty často upozorňují všudepřítomné reklamy. Co ale vlastně taková zubní pasta obsahuje za složky? A je pasta označená jako "Whitening" opravdu tak úžasná a vybělí vaše zuby?
Zdravé dásně - základ
Od malička slýcháváme: dvakrát denně alespoň dvě minuty. Čistit si zuby správně se učíme už od té doby, co udržíme kartáček. Chápeme, že bez čistých zubů budeme mít víc kazů a nebo - jak nás straší reklamy - i paradentózu. Samotné čištění zubů rozhodně rozumné je. Když víme, jak si zuby čistit a co obsahuje zubní pasta, je to dobrý prostředek, jak si zajistit zdravý chrup.
Správné a pravidelné čištění zubů ale není jediným prostředkem, jak mít krásný úsměv do vysokého věku. Nesmíme zapomínat na to, že zub drží v ústech díky dásním a dásně jsou tkáň. Zdraví samotné tkáně je číštěním zubů ovlivněno jen částečně. Pokud nebudeme tělu dodávat dostatek živin, vitamínů a minerálů, tkáně - včetně dásní - mohou začít chátrat. Proto je důležité přemýšlet nejen nad výběrem zubní pasty, ale i každodenního jídelníčku. Zajistěte v jídelníčku dostatek zdravých tuků, omega-3 mystných kyselin, ale i kolagenu v přírodní podobě a naopak omezte cukry a nezdravé tuky, abyste tělo zbytečně nezatěžovali.
Zubní pasta - chemický koktejl
Při výběru zubní pasty dáme na obal, případně na reklamu, která nám vnutila informaci "tato zubní pasta je lepší". Případně pak vybíráme z těch zubních past, které měly příjemnou chuť. Přitom se už jen málokdy podíváme na složení zubní pasty.
I kdybychom se na něj dívali pravidelně, z mixu chemických názvů toho moc nevyčteme. V zásadě ale můžeme říct, že na zubních pastách není téměř nic přírodního. Obvykle jsou tvořeny chemickým koktejlem, který má zajistit jak odstranění nečistot ze zubů, tak zachovat konzistenci pasty a navíc i dodat chuť pastě.
Složení past bývá až na výjimky téměř shodné
- abraziva - zajišťují odstraňování nečistot ze zubů (např. uhličitan vápenatý, hydrogenofosforečnan vápenatý, anhydrát a dihydrát, polymerovaný hexofosforečnan sodný apod.)
- aromata - nejdůležitější pro výrobce, vždyť právě na základě chuti si obvykle zapamatujeme, která pasta je pro nás dobrá (např. mentol, silice máty peprné a kadeřavé, eukalypt apod.)
- barviva - na trhu je pestrá škála barev různých past, výrobci obvykle používají přírodní nebo potravinářská barviva
- konzervanty - i zubní pasta musí mít zaručenu nějakou trvanlivost, proto se používají chemické konzervanty. Pro naše zdraví nejsou rozhodně přínosné, proto i v případě zubní pasty platí "čím méně, tím lépe". (např. estery kyseliny p-hydroxybenzoové, bromchlorfen, kyselina sorbová, parabeny, apod.)
- sladidla - obvykle se používají umělá sladidla, která jsou diskutabilní, co se týká vlivu na naše zdraví (např. sacharin)
- pěnidla - zubní pasta při čištění díky nim vytváří pěnu a pocit, že nám čistí zuby (např. natrium laurylsulfát, natrium laurylsarkosinát, apod.)
- pojidla - pasta musí díky něčemu mít stejnou konzistenci, chemie pomůže (např. deriváty celulózy, algináty, apod.)
- zvláčňovadla - aby pasta měla tu správnou jemnou konzistenci (např. glycerin, sorbit, glykoly, apod.)
Pěkný chemický koktejl, že? A ten si dopřáváme každý den. A i proto se obvykle doporučuje zubní pasty nepolykat. My k tomu můžeme doporučit po čištění zubů pořádně vypláchnout ústa čistou vodou.
Zubní pasty "Whitening" - jedna velká blamáž
Kdy naposledy jste váhali mezi klasickou zubní pastou a tou, která se na obalu pyšní nápisem "Whitening"? Pokud jste si připlatili za "bělící" pastu, možná jste jen zbytečně vyhodili peníze. Před pár lety byly všechny pasty bez tohoto nápisu a upřímně - složení měly stejné. Dnes výrobci často matou zákazníky tím, že označí pastu jako "White" nebo "Whitening" a malým písmem pak uvedou, že tato pasta odstraňováním nečistot navrací zubům jejich přirozenou bělost. Jinými slovy bělící účinek spočívá v tom, že odstraníte nečistoty ze zubů.
Buďte proto moudří a spíš než na nápisy "Whitening" sledujte složení samotné zubní pasty. Čím méně chemie do úst každé ráno dostanete, tím lépe.
Tyto články vás také zajímají:
- Pozor na sacharidy, velké množství škodí
- Devět znaků posilovny, do které nechcete chodit
- Proč jíst tuk, abychom spalovali tuk