Cvičíte a přesto se nedostavují výsledky? Víme, proč


Očekáváte okamžité výsledky

Přehnané očekávání výsledků je nejčastější u začátečníků. Myslíte si, že zajdete jednou dvakrát do posilovny a potřetí už vám naskáčou svaly? Nebo že za tři tréninky budete o pět kilo hubenější? Řekneme vám to rovnou: mýlíte se!

Ve sportu neexistuje žádná zázračná pilulka, ale ani metoda, která by zaručila výsledky snahy okamžitě. Ona svalnatá nebo zdravě hubená těla jsou výsledkem několikaletého pravidelného pohybu a dodržování dietních pravidel. Na začátku pohybu si na něj musí tělo "zvyknout", a proto první výsledky cvičení budou vidět až po několika týdnech. Nemějte tedy vysoká očekávání hned na začátku a buďte spokojeni s každou menší změnou k lepšímu, kterou budete pozorovat.

Cvičíte na prázdný žaludek

Cvičení nalačno nespaluje tuk tolik, jak si myslíte. Naopak vyhladovělý organismus takovým cvičením trpí, vždyť nemá téměř žádnou energii. Cvičení na prázdný žaludek proto nemá kýžený efekt, ačkoliv si to stále mnoho lidí myslí a vrhá se třeba v brzkých ranních hodinách do posiloven s cílem vyrýsovat si postavu.

Lepší volbou je nastartovat organismus některým snadno stravitelným lehkým jídlem jako je třeba sýr cottage s kousky ovoce, ořechová tyčinka, plátek celozrnného chleba se šunkou nebo po ránu třeba jeden banán či jablko. Dodejte organismu energii přibližně půl hodiny před cvičením a to pak zvládnete mnohem lépe.

Trávíte hodiny v posilovně

Chápeme, že se snažíte pro své "lepší já" udělat maximum, ale několik hodin každý den v posilovně není úplně nejlepší cesta. Ano, cvičení samo o sobě je prospěšné, ale jeho efektivita neroste úměrně s jeho délkou.

Ukázalo se, že nejefektivnější je cvičit maximálně hodinu. Právě po přibližně hodině se organismus dost vyčerpá a místo nárůstu svalové hmoty nebo spalování tuků se spíše dostaví prudká únava a zvyšuje se riziko zranění. Efektivnější je vyhradit si na intenzivní pohyb právě hodinu a poté si užít relax.

Máte naučenou svou rutinu

Je pohodlné a příjemné pro psychiku umět dokonale cvičit některé cviky. Bohužel ale vzniká riziko, že se spokojíme s několika základními pohyby a ty pak začneme cvičit stále dokola - vždyť právě tyto cviky ovládáme, tak by nám měly stačit... nebo ne? 

Pokud zatěžujeme stejnými cviky stejné svaly, dojde brzy k tzv. plató efektu. Tedy stagnaci v nárůstu síly i svalové hmoty. Tělo si prostě na pohyb zvykne a nevyvíjí se tak, jak očekáváme. Jak to překonat, když chcete cvičit své oblíbené cviky? 

Jednoduše stačí občas obměnit svůj cvičební plán. A nemusí to být ani nijak zásadně. Např. základní cvik s vlastní váhou - kliky - se dá cvičit v mnoha variantách a přitom každá z nich procvičuje trochu jinou skupinu svalů. Do každého cvičení tak stačí právě trochu jinou variantu cviku zařadit a předejdete plató efektu.

Nakládáte si příliš brzy velké váhy

Tento přístup zažil určitě každý. Chcete co nejdřív nabrat svaly a kolem sebe vidíte svalnáče, kteří zvedají velké váhy a mají velké svaly. Působí to na vás dojmem, že to je ta správná cesta k vysněné postavě. Sáhnete proto hned po příchodu do posilovny po větších váhách činek a snažíte se s nimi cvičit.

A to je velký omyl. Nejen, že vám po velkých váhách nenarostou hned obrovské svaly, ale naopak si koledujete o zranění. A to ze dvou důvodů. Bez rozcvičení nejsou svaly na zátěž správně připravené. A při zvedání větších vah přetěžujete nejen nerozcvičené svaly, ale také klouby. Právě na ně maji těžké váhy zásadní negativní vliv.

Místo velkých svalů si tak zvedáním těžkých vah přivodíte spíše velké bolesti. Před cvičením samotným se proto dobře rozcvičte a cvičte zezačátku s menšími vahami, abyste své tělo připravili na následnou postupnou zátěž.


Tyto články vás také zajímají: