Budete se olizovat jak vy, tak on.
Více informací, čím je cizrna tak prospěšná, najdete v tomto článku.
Co potřebujeme?
- 300 g suché cizrny
- 500 ml pasírovaných rajčat
- bazalku
- oregano
- česnek
- pláty lasagní
- mozarellu (125g)
- olej na vymazání zapékací mísy
Na bešamel:
- 40 g mouky
- 40 g másla
- 400 ml mléka
- muškátový oříšek
Jak na to?
Na sobotní oběd budeme potřebovat namočit cizrnu už dnes, v pátek. Cizrnu je nejlepší nechat namočenou alespoň 12 hodin, aby se pak uvařila velmi rychle.
Před samotnou přípravou lasagní slijeme vodu, ve které cizrna stála a napustíme novou, čerstvou. Cizrnu na mírném plameni vaříme cca 30 - 40 minut (podle doby namáčení) a doporučuje se průběžně sbírat pěnu, která při vaření vzniká.
Jakmile je cizrna dostatečně měkká, slijeme vodu, do hrnce přidáme pasírovaná rajčata, bazalku a oregáno, prolisujeme česnek a pořádně rozmixujeme tyčovým mixerem. Kořeníme podle své chuti - cílem je, aby nám tato směs chutnala, až ji budeme mít na talíři zapečenou s lasagni.
Připravíme si bešamel. V hrnci necháme rozpustit máslo. Poté za stálého míchání přisypáváme mouku. Mírně orestujeme a zalijeme mlékem. Pak už jen dokořeníme muškátovým oříškem, kdo chce, může i pepřem a mícháme, na mírném plameni, dokud směs nezhoustne a nezíská konzistenci pudinku.
Zapékací mísu vymastíme trochou oleje. Na něj klademe pláty lasagní, pak cca centimetr cizrnovorajčatové směsi a navrch bešamel. Takto vrstvíme, dokud máme co. Úplně navrch doporučujeme nakrájet mozzarellu na tenké plátky.
Cizrnové lasagne pak necháme zapéct při 180 stupních cca 30 - 40 minut, než mozzarella na porchu zhnědne.
Hotovo, dietní oběd je hotový. Nechte si chutnat!
Všimněte si, že jsme v dnešním receptu nepoužili ani špetku soli a přesto jídlo chutná výtečně. Je tedy vhodné nejen pro vegetariány a labužníky, ale i pro všechny, kdo zápasí s vysokým tlakem a musí si hlídat množství soli ve stravě.