Vědci z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu zveřejnili výzkum dokazující, že s léky bychom měli při chřipce zacházet s jistou rozvahou. Pokud při příznacích této nemoci ulevujete tělu právě pomocí léků na snížení horečky, budete se sice rychleji cítit lépe a zdravější, ale kvůli tomuto pocitu také budete mnohem více chřipku přenášet.
Důvod, proč k takovému závěru výzkum dospěl, je jednoduchý. Horečka je obrannou reakcí těla, které zrovna bojuje s viry a potřebuje se jich co nejdřív zbavit. Tento boj tělo vyčerpává a vy tak kromě horečky pociťujete i únavu, malátnost a vyčerpanost.
Tyto projevy chřipky jsou každému z nás nepříjemné a zvykli jsme si zbavit se jich pomocí medicíny - konkrétně pomocí léků obsahujících ibuprofen, paracetamol nebo kyselinu acetysalicylovou. Tyto léky regulují obranou reakci těla a díky tomu dokáží snížit horečku. Vy se pak díky nim během půl hodiny cítíte lépe. Ale pozor - opravdu je to jen pocit, virů jste se takto rychle nezbavili! Léky na snižování horečky mohou mít dokonce i opačný než očekávaný léčivý účinek - potlačením obranné reakce těla zůstává množství viru v těle téměř stejné. A vy tak s pocitem, že už je vám lépe, mnohem dříve vyrazíte do práce nebo školy a kvůli nedoléčené nemoci nakazíte virem lidi kolem vás.
Babičky tedy měly pravdu, když tvrdily, že nejlepší, co můžete při chřipce udělat, je zalézt do postele, pít čaj s medem a pořádně odpočívat. A samozřejmě předtím je důležitá i prevence.
Vědci tak ve studii poukazují na to, že pokud chceme do budoucna omezit šíření chřipky mezi lidmi, není vždy nejlepším řešením používat léky na snižování teploty. "U zdravé populace je rozumnější zůstat s chřipkou několik dní doma. Vyležte ji v posteli, zajistěte si dostatek čaje a vody, vitamínů, ale i zdravého lehkého jídla a nechte tělo bránit se virům," doporučuje studie. S chřipkou nechoďte rozhodně ven mezi lidi, a to ani do práce nebo školy poté, co snížíte teplotu pomocí léků. Nenakazíte tak ostatní.
Pokud je horečka příliš vysoká a vy se cítíte tak zle, že i samotné vstávání z postele a chůze na záchod je pro vás neskutečným utrpením, pak je prý rozumnější léky použít. Podobně tak u dětí nebo u starších lidí, jejichž organismus už tak dobře nezvládá větší zátěž, je lepší teplotu snížit. Předejde se tak rychlému vyčerpání organismu (u starších lidí) nebo jeho dehydrataci (zejména u dětí).
Článek publikován 17.2.2014, doplněn a aktualizován 31.1.2020