Dobré ráno... au... ne... zas tak dobré není... vůbec dobré není, je vám zle, motá se vám ještě trochu hlava, do toho pekelně bolí a při sebemenším pohybu se žaludek obrací a vy tak nevíte, co dělat nebo nedělat, aby nebylo ještě hůř.
Pokud se z nějakého důvodu propijete až do tohoto stavu, tady je pár tipů, které by vám mohly pomoct. Nečekejte, že vás vyléčí během pěti minut, alespoň vám ale uleví od příznaků kocoviny, se kterými byste se jinak potýkali celý den.
Voda je při kocovině nad zlato
Alkohol z těla vodu vyplavuje. Proto jste museli v noci nutně na záchod (i když si to nepamatujete). Alkohol také ovládá vaše smysly, proto vám v tu dobu bylo jedno, že máte žízeň. Ať je vám sebevíc zle, dejte si hned po probuzení minimálně jednu sklenici čisté vody. Organismu pomůžete vyrovnat ztracenou rovnováhu a zároveň aspoň spláchnete tu hroznou pachuť v ústech. Další sklenice vody by měly následovat v průběhu rána hned několikrát, potřebujete pomoci tělu odplavit škodliviny co nejdříve.
Rychlé cukry jsou účinná, ale krátkodobá pomoc
Proč mnohým při kocovině pomáhá sklenice coly? Protože je přeslazená a cukr je to, co si tělo po propité noci žádá. Je ve stavu, kdy je veškerým odbouráváním alkoholu a dehydratací unaveno a chce po vás co nejrychleji dodat energii. Slazené nápoje s nahozením energie rychle pomohou, ale tento "kouzelný" efekt brzy zase zmizí. Je proto lepší - i když si takovou vzpruhu dopřejete - dodat tělu poctivou snídani, která pomůže i v delším časovém horizontu.
Mimochodem, abyste tělu rychle ulevili, nemuíste pít hned colu. Stejně dobře pomáhá hrnek kakaa nebo třeba sladký černý čaj s medem. Rozhodně ale vynechte sladké tučné zákusky - tělo chcete ze špatného stavu dostat, ne ho ještě více zatížit.
Poctivá polévka opravdu pomůže
Ne nadarmo se po prohýřené noci často podává silný vývar nebo česnečka. Právě tyto polévky dokážou zklidnit podrážděný žaludek, dodáte tělu tekutiny, zahřejete ho zevnitř a zároveň taková pomoc není pro tělo zbytečně zatěžující. Proto zavolejte svým známým a kamarádům, kdo z nich má navařeno a poproste je, jestli by vám nepřinesli první pomoc v podobě poctivé polévky. Recept na česnečku (pro příště) najdete tady.
Pohyb je důležitý, i když se vám vůbec nechce
Ačkoliv se vám nic nechce a sebemenší pohyb je pro vás nepředstavitelnou zátěží, při kocovině vám právě tohle pomůže. Dodejte tělu tekutiny a živiny a vyražte na vzduch. Taková půlhodinová procházka venku, kdy tělo bude muset namáhat svaly a začít víc spalovat vás dokáže dostat z nejhoršího. Navíc takhle během procházky na čerstvém vzduchu nebudete pořád jen myslet jen na to, jak moc špatně vám je.
A pro porovnání - pokud zůstanete v posteli s tím, že se z kocoviny vyspíte, vystřízlivění vám bude trvat rozhodně déle.
Vystřízlivíte za delší dobu, nečekejte zázraky
Než tělo alkohol odbourá, trvá to nějakou dobu. Stejně tak potřebuje nějaký čas ke své regeneraci z toho stavu, kdy se vyčerpalo likvidováním toxinů. Proto nepočítejte s tím, že za hodinu od probuzení vám bude dobře. I když doplníte tekutiny, dodáte tělu živiny a vitamíny a rozhýbete se na vzduchu, hej vám bude až ve chvíli, kdy se tělu podaří zvládnout odbourat maximum alkoholi. Dopřejte si proto během dne dostatek odpočinku i poté, co se vrátíte z procházky. Právě čas je u kocoviny tím, co potřebujete nejvíce.
Růžovou pilulku při kocovině vyměňte za vitamíny a minerály
Ačkoliv se nám reklamy snaží vnutit, že právě tato pilulka nám uleví od všech bolestí, na kocovinu je nevhodná, stejně jako další léky na bolest hlavy. Tyto léky buď obsahují látky, které dráždí žaludeční sliznici, kterou už máte dost podrážděnou alkoholem, nebo utlumují produkci látek, které léčí záněty v těle - a léčbu zánětu zrovna potřebujete. Pokud si nechcete přitížit, radši se vyhněte růžové pilulce i lékům na bolest hlavy. Sáhněte spíše po multivitamínech a minerálech, které vám sice hned od kocoviny neuleví, ale vašemu tělu pomohou dát se do pořádku rychleji.
Čtěte také: Jak fungují v těle léky na bolest
Alkohol na kocovinu utlumí jen vaše smysly
Častým oblíbeným receptem na kocovinu je "čím ses zkazil, tím se spravíš". Alkohol pít ve stavu, kdy spíš od něj potřebujete zachránit, rozhodně nedoporučujeme. Možná utlumí vaše smysly, ale rozhodně podráždí už tak trpící žaludek a více zatíží už tak zatížená játra. Vám to sice bude kvůli alkoholu více jedno, ale bude vám stále stejně zle.
Čtěte také: Jaký vliv má alkohol na vaše svaly
Článek napsán 1.1.2014, aktualizován 31.12.2019