Zimní sportovní oblečení - nepodceňujte ho

Ať už venku běháte, jdete se projít, běžkujete nebo jen tak blbnete, právě správně se obléct je základem pro venkovní pohyb v zimě. Časy, kdy jste měli k oblečení jen těžký bavlněný svetr, jsou dávno pryč. Naštěstí. 

V dnešní době si pohyb venku v zimě užijete mnohem komfortněji díky polypropylenu, směsím polyesteru a high-tech vláknům, ze kterých se dnes sportovní zimní oblečení často vyrábí. Když navíc znáte pár snadných triků, jak se v zimě obléct, bude vám příjemně teplo a nebudete propocení, ani když teploměr ukáže teploty pod nulou.


Vrstvit

Staré známé pravidlo platí v zimě pořád stejně. Využijte vrstvení k tomu, abyste se dobře oblékli. Když v zimě venku cvičíte, pocitová teplota v oblečení bude až o 30 stupňů vyšší, než je venku ve skutečnosti.

Pokud budete na sobě mít příliš mnoho oblečení nebo neprodyšný těžký svetr, povede takové zahřátí k vysoké míře pocení. V zimním počasí není nic příjemného mít na sobě propocené oblečení a navíc tím snadno můžete následně prochladnout.

Právě pokud zvolíte oblečení z více tenčích prodyšných vrstev, můžete při pohybu (a zahřátí těla) některé ze svrchních vrstev podle potřeby svléct a umožnit tak lepší odpařování vlhkosti a ochlazování těla. Později pak zase vrstvu snadno oblečete, abyste neprochladli.

Základní vrstva

Zůstat v suchu je základem zimních venkovních radovánek. Proto už při výběru oblečení, které bude při sportu přímo na vaší pokožce, dbejte na správnou volbu materiálu. Oblečení musí být z takového materiálu, který odvede vlhkost a pot pryč z pokožky.

Proto se při výběru "vnitřní" vrstvy vyhněte bavlně a sáhněte spíše po materiálu z hedvábí, vlněných směsí nebo umělých vláken - např. polypropylenu.

Střední vrstva

Abyste se izolovali od vnějšího chladu, je dobré při výběru oblečení na zimní sport pomyslet i na vhodnou střední vrstvu. Doporučujeme fleeceové oblečení. To je totiž lehké, prodyšné a není drahé. Navíc se často vyrábí z recyklovaných plastů, jeho koupí tak budete i šetrnější k přírodě.

Vnější vrstva

V zimě často sněží, fouká ledový vítr nebo padá sníh s deštěm. Proto při oblečení vhodně vyberte i vnější vrstvu. Ta by měla být z materiálu, který je prodyšný - jako např. polyesterové směsi. Naopak se při sportu vyhněte oblečení, k jehož výrobě se používají materiály na bázi gumy nebo plastů. Ty jsou sice izolací, ale zároveň neumožňují vzduchu a vlhkosti dostat se ani ven. Vy byste tak zbytečně byli propocení a bylo by vám při sportu horko.

Nezapomínejte

Cvičení sice zlepšuje prokrvení celého organismu, zároveň ale při pohybu je větší koncentrace krve v jádru těla než třeba v rukou a nohou. Je tak dobré myslet i na výběr rukavic a správné obuvi, ale i ponožek. Ty by měly být ideálně ze směsi vlny, ne z bavlny - v silnějších bavlněných ponožkách by se vám při pohybu nohy hned zpotily.

Až 40% tepla ale uniká skrz vaši hlavu. Proto rozhodně nezapomínejte na prodyšnou čepici, která dokáže odvést pot a přebytečné teplo pryč od pokožky a zároveň ochrání hlavu před vnějším ledovým vzduchem.


Tyto články vás také zajímají: