Říkáte si, že je těch rad, jak zhubnout, všude kolem nějak moc? Máte pravdu, je jich plný internet, časopisy i televize! Bohužel často jsou to rady zavádějící nebo vytržené z kontextu a pouze masivně propagované.
Z toho všeho, co se o hubnutí povídá, jsme pro vás vybrali právě ty rady, které jsou rozumné a vůči vašemu zdraví fér.
Jezte zdravé tuky
První věc, kterou podvědomě ze svého jídelníčku vyřadíte, když začínáte hubnout, jsou tuky. Tuk je přeci to, čeho se chcete zbavit, tak proč byste ho jedli, že?
Tento přístup je pro tělo rozumný pouze co se nezdravých tuků týká. Naopak tuky ve zdravé podobě jsou pro tělo mnohem zdravější než cukr. A jak poznat, které jsou "ty zdravé" a které naopak "ty nezdravé" tuky?
- Nezdravé: nasycené a zejména trans nasycené tuky
- Zdravé: poly- a mononenasycené tuky
Konzumací nezdravých tuků si můžete přivodit vyšší riziko přibírání na váze, vzniku srdečních nemocí, vyšší hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Oproti tomu rozumnou konzumací zdravých tuků můžete docílit snížení své hmotnosti, zlepšit metabolismus, zažívání a celkově vaše zdraví. Ty zdravé najdete třeba v olejích, avokádu, oříškách, olivách nebo lososovi.
Buďte rafinovaní - omezte rafinovaný cukr
Z posledních výzkumů vyplývá, že se dnes zbytečně doslazuje a přeslazuje velké množství potravin. Přitom na cukru (a díky němu na sladkém) snadno vzniká závislost, které je obtížné se zbavit. Omezit slazení cukrem vám přinese lepší chuťový zážitek ze všech jídel a pokud cukr a sladkosti vyměníte za přírodní cukry v podobě ovoce a komplexní sacharidy, přestane vám tolik kolísat hladina cukru v krvi a nebudete mít tedy tak často nutkavou chuť k jídlu.
Jezte často, ale s rozumem
Když tělu dodáváte vše potřebné v průběhu celého dne, obrníte se tak snadno proti pocitu hladu a chuti na to hned se něčím zasytit. Navíc když dodáváte tělu dostatek paliva v podobě bílkovin, zdravých tuků a komplexních cukrů, nebude vám tolik kolísat hladina krevního cukru. Díky tomu budete vyrovnanější i psychicky - tělo bude vysílat signál spokojenosti a ten bude pozitivně ovlivňovat i vaši náladu. Stačí při výběru jídla přemýšlet rozumem, co všechno obsahuje a číst složení potravin.
Jídelníček si proto naplánujte dopředu a jezte pravidelně každé 2 - 3 hodiny. Střídejte větší jídla (snídaně - oběd - večeře) se třemi menšími svačinami. Nemusíte se pak bát ani toho jísto po 18 hodině (mimochodem, pověra "nejez po 18. hodině a zhubneš" je hodně oblíbená, ale nefunguje).
Pijte vodu
Nedostatek tekutin může snadno zhatit vaši snahu zhubnout. Když příliš nepijete, zpomalí se vaše zažívání a metabolismus. Zároveň se objeví větší chuť k jídlu (tělo se snaží získat tekutiny i z jídla). Pokud se nedostatečně "zavodnění" rozhodnete jít i cvičit, počítejte s horší soustředěností, koordinací pohybu a tedy i vyšším rizikem zranění.
Pijte proto neslazené nealkoholické nápoje pravidelně v průběhu celého dne. Ideální je čistá voda nebo voda ochucená přírodními ingrediencemi. Při a po sportu také nezapomeňte doplnit tekutiny, přecijen jich dost vypotíte.
Zapamatujte si pravidlo 10 skleniček. Právě 10 skleniček (dohromady cca 2,5 - 3 litry) je totiž přesně to množství, které byste měli za den vypít.