Ačkoliv ho ti, kdo zvedají železa, moc necvičí, klik je jedním ze základních cviků. Samotné kliky tak znají všichni. Jen málokdo má ale tušení, kolik tipů kliků existuje, a jak moc je tento cvik variabilní. I když vás samotné klasické kliky nebaví, můžete vyzkoušet některou jejich variantu. A to jak tu snadnější, tak tu extrémně obtížnou.
Snadnější typy kliků
Klasickým klikem procvičíte hlavně prsní a ramenní svaly, dále také díky nutnosti mít zpevněné tělo posilujete břišní svalstvo a zabrat dostanou i vaše tricepsy. Rozestup rukou by u klasického provedení kliku měl být jen o trošku větší než šířka ramen. Právě změnou úchopu snadno změníte i zátěž jednotlivých svalových skupin a docílíte tak i jiné varianty tohoto cviku.
U kliku širokým úchopem je vzdálenost mezi rukama širší než ramena, největší zátěž se pak přesouvá na deltový ramenní sval a lopatkové svalstvo. Naopak úzký klik se cvičí s rukama v šířce ramen. Tímto typem procvičíte tricepsové a zádové svaly.
Pokud vám dělá základní provedení kliků potíže, můžete do začátku vyzkoušet klik s oporou kolen, jehož náročnost je značně nižší.
Složitější typy kliků
Mezi složitější typy kliků patří například takzvaný diamantový klik. Ten spočívá v tom, že ruce jsou u sebe tak blízko, abyste spojením ukazováčku a palců mohli vytvořit tvar diamantu. Procvičíte tak hlavně tricepsy a vnitřní prsní svalstvo.
Podobně můžete zkusit zmíněné kliky úzkým úchopem nebo další varianty tohoto cviku.
Jednoruční klik je poměrně známý, jeho provedení je však velmi náročné a vyžaduje dokonale zpevněné tělo i dostatečnou sílu. Celou váhu totiž musíte držet pouze na jedné ruce a přetěžujete klouby a svaly pouze jedné ruky. Chybné provedení může být pro nezkušeného člověka opravdu nebezpečné. Důležité je také pravidelně střídat ruce, na kterých klik cvičíte.
Opravdu zkušení lidé pak mohou natrénovat i klik ve stojce. Tady je však nutné kromě kliku a dokonale zvládat techniku stojky i držet rovnováhu. Je zde potřeba mít velkou sílu v rukou a rozhodně není radno tento cvik provádět dlouho z důvodu překrvení mozku.
Kliky s pomůckami
Při cvičení kliků můžete také využít různé pomůcky. Například u kliku se zvednutými nohami pracujete se zapřením špiček dolních končetin o překážku ve výši ramen. Důležité je umět udržet tělo v jedné rovině. Váha působí hlavně na ramena a břišní svaly.
Pokud vám vyhovuje klasický klik, a přesto byste si ho rádi ztížili, můžete využít zátěž. Stačí si vybrat vhodnou pomůcku, která bude držet na zádech a při případném pádu vás nezraní - třeba zátěžovou vestu.