Přemýšleli jste někdy nad tím, které cviky vám pomohou spálit co nejvíce kalorií? Zkuste třeba ty, u kterých spálíte za 10 minut i přes 100 kalorií. Vždyť právě i s jejich pomocí můžete dosáhnout hubnutí snáze. I proto, že cviky, které pro vás máme, navíc můžete provádět jak v posilovně, tak doma. Je k nim potřeba opravdu jen minimum prostoru.
Jumping jack - poskakování
Ne nadarmo se "jumping jack" překládá do češtiny jako "tajtrlík" nebo "loutka". Při stejnojmenném cviku totiž budete poskakovat podobně jako tajtrlík.
U tohoto cviku budete poskakovat z polohy, kdy stojíte snožmo a ruce jsou připažené do polohy rozkročmo s rukama nad hlavou. Cvik ale musí být kontrolovaný - kolena v obou fázích směřují dopředu a neměla by se nijak kroutit směrem k sobě. Je tedy potřeba zvolit takovou šířku skoku, aby právě kolena směřovala stále dopředu. V poloze rozkročmo pak jsou kolena mírně pokrčená.
Pozor! Je důležité u tohoto cviku pravidelně dýchat - podle toho, jak jste trénovaní zvládnete na jeden nádech 1 - 3 poskoky. Platí i pravidlo: nádech nosem, výdech nosem nebo ústy.
Při tomto cviku dostávají velmi zabrat vaše kotníky a kolena, proto kontrolujte celé jeho provedení a nesnažte se skákat příliš vysoko nebo trhat rekord v roznožování. Zároveň doporučujeme kvalitní sportovní obuv, která alespoň trochu bude tlumit dopad.
Kolik spálíte: za 10 minut cca 100 kalorií.
Čtěte také: Je správné počítat kalorie?
Skákání přes švihadlo
Oblíbeným cvikem "nabušenců" z posiloven, ale i profesionálních sportovců, jsou skoky přes švihadlo. Aby ne, při nich se spálí dost velké množství kalorií za krátkou dobu a zároveň posílíte svaly jak rukou tak nohou, ale i trupu a břicha. Zároveň jsou skoky přes švihadlo jednoduché na provedení, proto se jich nemusí bát ani málo cvičící nebo začátečníci.
Důležité je si vybrat správnou délku švihadla. Při jeho výběru mějte proto na mysli toto pravidlo: Když si stoupnete na prostředek švihadla, jeho konce byste měli mít ve výšce podpaží.
Dbejte opět na vhodnou sportovní obuv, skoky přes švihadlo jsou obrovská zátěž pro vaše nohy a je proto vhodné mírnit dopady na zem.
Kolik spálíte: za 10 minut: cca 110 kalorií
Čtěte také: Skákání přes švihadlo je snadní cesta ke skvělé postavě
Houpání se zátěží (kettlebell swings)
Tento cvik můžete provádět s činkou kettlebel, ale klidně i s klasickou činkou nebo s batůžkem se zátěží - např. knihou.
Na začátku si stoupněte mírně rozkročmo - nohy ideálně na šířku ramen. Pokrčte kolena, snižte boky dolů a posuňte je trochu dozadu. V této poloze uchopte zátěž tak, aby paže držící zátěž byly napnuté. Zátěž pak zvedněte přibližně do výše ramen před sebe a nechte vrátit pod vás. Při správně provedeném pohybu zůstávají lýtka celou dobu přibližně ve stejné poloze a hýbete jen boky (posunujete je dopředu a dozadu) a rukama.
Zátěž by měla být taková, abyste zvládli houpání se zátěží provádět alespoň minutu bez přestávky. Pak si chvíli oddychněte a opakujte minutu houpání se zátěží.
Kolik spálíte: Za 10 minut cca 100 kalorií
U všech těchto cviků není célem provádět je bez přestávky celých 10 minut v kuse. Cvičení si rozdělte na více krátkých stejně dlouhých úseků - nejlépe podle vaší kondice - a mezi nimi si dopřejte vždy krátký odpočinek. U všech cviků také dbejte na jejich správné provedení. Je lepší cvik správně provádět a využít tak jeho účinky správně a v plném rozsahu než pak litovat zdravotních obtíží.
Čtěte také: Je lepší kettlebell nebo činky?
Článek publikován 26.9.2013, aktualizován 1.6.2019