Co jíst pro zdravé oči

Oči jsou důležitým orgánem. Vždyť právě díky nim můžete nyní číst tento článek, vybírat v obchodě čerstvou zeleninu nebo sledovat pokroky ve vašem zdravém životě. Na jejich zdraví má vliv spoustu faktorů. Od znečištěného ovzduší přes práci s počítačem až po nevhodné osvětlení.

Stačí ale do svého jídelníčku zařadit některé potraviny a zdraví vašich očí se může brzy zlepšit. A to i bez dokupování drahých doplňků stravy nebo vitamínů. Kdo by nechtěl lépe vidět nejen nyní, ale i v pozdějším věku?


Základem je určitě jídelníček, ve kterém budou obsaženy kvalitní bílkoviny, zdravé tuky, celozrnné pečivo a ovoce a zelenina bohaté na antioxidanty. Pojďme se tedy podívat na látky a vitamíny, které jsou našim očím prospěšné a ve kterých potravinách se nacházejí.

Omega-3 mastné kyseliny

V oku je vysoká koncentrace omega-3 mastných kyselin. Ty - mimo zdraví očí - mají bezesporu mnoho dalších výhod, jak jsme psali v tomto článku. Studie provedená ke zjištění změn v očích v průběhu stárnutí potvrdila, že lidé, kteří zajistí tělu dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin oproti omega-6 mastným kyselinám, až o 30% sníží riziko rozvoje makulární degenerace sítnice. Ta je příčinou ztráty zraku ve vyšším věku.

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny jsou např. losos, vlašské ořechy, lněné semínko, řepkový nebo sojový olej a dokonce i růžičková kapusta.

Antioxidanty

Ve velkém množství druhů ovoce a zeleniny najdeme pigmenty, které dodávají ovoci a zelenině jejich barvu. Lutein, zeaxanthin a karotenoidy jsou jedněmi z nich. Podle výše zmíněné studie mohou podobně jako omega-3 mastné kyseliny i lutein a zeaxanthin snížit riziko rozvoje makulární degenerace či případně zpomalit její rozvoj, pokud ke vzniku už došlo.

Nejvíce luteinu a zeaxanthinu najdete v listové zelenině jako je špenát nebo kapusta či v ovoci jako jsou borůvky. Mezi dalšími zdroji jsou např. brokolice, salát, kukuřice a hrášek.

Vitamíny

Vitamín A

Potraviny bohaté na vitamín A vám pomohou chránit si zrak před šeroslepotou, suchýma očima i před očními infekcemi. Právě vitamín A dokáže zabránit jejich vzniku a rozvoji.

Potraviny bohaté na vitamín A jsou vejce, mléčné výrobky, máslo a libové maso. Z ovoce a zeleniny jsou to ty, které obsahují hodně karotenoidů, jako třeba mrkev, paprika, meruňky, broskve, špenát nebo brokolice. Tělo si z karotenoidů dokáže vitamín A vyrobit, navíc karotenoid beta-karoten je silným antioxidantem a chrání zdraví očí před působením volných radikálů.

Vitamín C

Vaše tělo využívá vitamín C k údržbě pojivové tkáně, a to včetně rohovky. Vitamín C také pomáhá udržovat cévy zdravé a to je důležité i pro udržení zdravé sítnice. Vitamín C je také silný antioxidant. Dostatečný příjem vitamínu C je spojen s nižším rizikem šedého zákalu i makulární degenerace.

Vitamín C najdete v potravinách jako je brokolice, jahody, paprika, jablka, kiwi, růžičková kapusta a pomeranče.

Vitamín E

Jako antioxidant hraje důležitou roli v ochraně zdraví očí před makulární degenerací i před vznikem šedého zákalu. Jeho účinek je silnější zejména v kombinaci s dalšími antioxidanty.

Vitamín E najdete v olejích, obilných klíčcích, oříškách a mandlích, listové zelenině.

Zinek

Zinek je důležitý stopový prvek. Nachází se ve vysoké koncentraci v sítnici oka. Jeho úkolem je pomáhat sítnici při produkci ochranného pigmentu melaninu. Nedostatek zinku se projevuje zhoršením nočního vidění i třeba ztrátou obočí a očních řas. Tělo si samo zinek nedokáže vytvořit, proto je důležité přijímat ho v potravě.

Dobrým zdrojem zinku jsou potraviny, jako je červené maso, drůbež, mořské plody nebo ořechy.