Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národem houbařů. Jako jedni z mála národů totiž s oblibou vyrážíme do lesa nejen za klidem, čerstvým vzduchem a přírodou, ale právě i za co nejlepším úlovkem hub. Nevadí nám ani to, že místo kochání se přírodou strávíme čas se zrakem sklopeným k zemi a z lesa tak vidíme víceméně jen opadané jehličí, kořeny, mech a sem tam nějakou trávu.
Co ale houby a dieta? Jsou vhodným doplňkem zdravého jídelníčku nebo bychom se jim měli vyhnout?
Nutriční hodnoty hub
Samotné houby jsou naprosto ideální součástí zdravého jídelníčku. Obsahují vysoké procento vody, dále vitamín D a B3 a mají nízkou energetickou hodnotu. Ve 100 gramech najdete jen 15 kalorií.
Obsahují také velké množství nestravitelné vlákniny - chitinu. Ten při své cestě organismem dokáže čistit zažívací trakt. Ve větším objemu také bohužel dost zatíží zažívání. Proto bychom měli konzumovat pouze rozumné množství, i to nás dokáže zasytit na delší dobu než třeba zelenina.
Vhodnost hub ve zdravém jídelníčku ale mizí s jejich oblíbenými úpravami v jídlech. Přecijen je zásadní rozdíl mezi nutričními hodnotami hub samotných a hub podávaných ve smaženici nebo ve smetanové omáčce. Přitom existuje mnoho variant úprav hub, které jsou i v rámci zdravého jídelníčku vhodné a přitom náramně chutné. Zmíníme třeba špízy, kde můžeme použít houby, zeleninu a maso a využít tak chuť i výhodnost těchto potravin naplno.
Zpracování hub
Musíme také zmínit zpracování hub, to je trochu jiné než třeba u zeleniny. Při sběru hub nepoužívejte igelitové sáčky nebo tašky - pokud se houby zapaří, existuje vyšší riziko vzniku plísní, množení škodlivých bakterií nebo rozkladu bílkovin, kvůli kterým se pak můžete otrávit či mít zdravotní následky.
Čerstvě nasbírané houby zpracujte nejlépe ihned, nejdéle však do tří dnů. Pokud je před úpravou skladujete, uložte je na suché místo s teplotou ideálně 0 - 10 stupňů Celsia. Houby napadené plísní rovnou vyhoďte, neokrajujte. Ačkoliv je plíseň okem viditelná jen na části houby, nemá cenu riskovat zdraví. Plíseň je rozšířená po celé houbě.
Tepelná úprava by neměla být kratší než 15 minut při teplotě alespoň 70 stupňů. Při úpravě také myslete na svůj zdravý jídelníček - vyhněte se zejména smažení a přesolování hub. Existuje spousta zdravějších variant, jak houby upravit a přitom si na nich pochutnat.