Celý pašijový týden, nebo také ten týden před Velikonocemi, je plný tradic a povinností. Které z nich se slaví na Moravě?
Květná neděle
Právě Květná neděle zahajuje svatý týden. V tuto dobu, několik dnů před svým umučením, Ježíš vstoupil do Jeruzaléma. Tradičními zvyky jsou - požehnání ratolestí, čtení pašijí a slavnost mše svaté a svěcení kočiček.
Modré pondělí
Během Modrého pondělí se kostely vyzdobovaly modrými látkami. Co je ale zajímavější - pro křesťany byl tento den symbolem volna. Sám název "Modré" je odvozen z německého "Blau" - což znamená i "neschopný práce" nebo "podnapilý".
Šedivé úterý
Po volném dnu se o Šedivém úterý uklízelo. Všechny pavučiny v koutech by měly být vymeteny, většina žen se pustila do umývání oken a v některých domácnostech se dokonce bílilo. Celkově se domácnost připravovala na oslavy.
Čtěte také: Využijte vejce z Velikonoc v kuchyni
Škaredá středa
Také "sazometná" středa je významným dnem v tomto týdnu. Připomíná se škaredý skutek, kdy Jidáš zradil Ježíše.
V domácnostech hospodyňky vymetají všechny saze v domech a přesto se doporučuje neškaredit. Taková zakaboněná tvář by vám pak mohla zůstat po každou středu v roce. V kostelech se žehná popelu a k tomu se tento den (a následně na Velký pátek) dodržuje přísný půst – vynechá se maso a za celý den se smíte najíst pouze jednou.
Zelený čtvrtek
Tento den si připomínáme Ježíšovu „poslední večeři“. Na zelený čtvrtek by se mělo jíst jenom zelené jídlo – hrách, špenát, zelí, aby člověku bylo zaručeno pevné zdraví. Ženy pekly Jidášky na znamení Jidášového zrazení Ježíše.
Čtěte také: Dodržováním velikonočních tradic děláte něco i pro své zdraví
Velký pátek
Je to den smutku, Ježíš byl ukřižován, vyznačuje se svou tichostí a také tím, že v tento den se nepracuje. Velký pátek je ale také spojován s magií - podle pověr se otevírá země, hory vydávají poklady a se samotnou zemí by se zrovna ten den nemělo hýbat, pracovat s ní a ani obhospodařovávat.
Zato se ale čistí studánky, protože voda z nich má v pátek magickou léčivou sílu
Bílá sobota a Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle)
V sobotu byl Ježíš dán do hrobu. Domácnosti se bílily, v kuchyních se vaří a pečou obřadní pokrmy, které jsou v neděli posvěceni - mazance a beránci. Muži a chlapci začínají plést pomlázky, ženy zase zdobit vajíčka. Nedělí končí také půst.
Velikonoční pondělí (Červené pondělí)
Oslavy propukají naplno, slaví se Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí.
Dívky vyčkávají na příchod "šlaháčů", pro které mají nachystaná zdobená vajíčka a mašli, kterou každému, který dívku vyšlehá, uváží na pomlázku. Věří se, že se dívce právě vyšleháním předá mladost a ohebnost proutků, ze kterých je pomlázka, i krásu probouzející se přírody.
Samozřejmostí je po vyšlehání i malá odměna v podobě slivovice. Na stole nesmí v tento den chybět slavnostní velikonoční beránek a vajíčka všeho druhu.
Každá vesnička tyto svátky slaví svým vlastním způsobem, někde se na Velikonoční pondělí chodí průvod s řehtačkami, jinde se zase snaží o co nejdelší pomlázku.
Jak slavíte Velikonoce u vás?