Alkohol je nejznámější toxin, který lidé konzumují ve velkém i přesto, že to toxin je. Dokáže se snadno vázat na buněčné stěny a jakmile se dostane k nervovým buňkám, zejména v mozku, brání jim od běžného fungování.
Následky nadměrného požití alkoholu nejsou jen kocovina, alkohol dokáže narušit i vaši snahu o vybudování svalů. Podívejte se, čím vším, než vyrazíte na skleničku vína nebo "na jedno".
Tyto informace vám také nesmí utéct:
Dehydratace
Alkohol má močopudné účinky a tím snižuje schopnost těla zadržovat vodu. Pokud tedy k alkoholu nepijete dostatečné množství jiných tekutin, může dojít k dehydrataci organismu. Při dehydrataci je obtížnější pro vaše svaly fungovat, dochází totiž ke zpomalení produkce ATP (nukleotidu, který je zásadní pro fungování buněk). Proto máte méně síly a menší výdrž, když jdete cvičit druhý den po party. Pokud je k tomu v těle málo vody, zhoršuje se krevní oběh a přenos živin a kyslíku do svalů.
Energie
Stejně jako se zpomaluje produkce ATP, rozkládání alkoholu také zpomaluje syntézu glykogenu, tedy zdroje energie pro svaly. Česky řečeno - glykogen je forma glukózy uložené v těle. Uvolní se (a začne se z něj čerpat energie) ve chvíli, kdy tělo potřebuje okamžitě energii. Pro tyto případy si tělo ukládá více glykogenu bezprostředně po náročném cvičení. Když jdete cvičit druhý den po alkoholovém dýchánku, kdy tělo stále ještě rozkládá alkohol, a doplňujete po cvičení sacharidy, změní se snadněji na tuk. Stejně tak budete pociťovat méně energie pro váš výkon při cvičení.
Tuk
Alkohol obsahuje "prázdné" kalorie - cca 7 kalorií na gram alkoholu. To znamená třeba celkem 85 kalorií ve sklence vína. Pokud si tedy dáte tři sklenky, dá se to kalorickou hodnotou srovnat s porcí jídla. Zatímco se tělo snaží rozložit alkohol, je zpomalený celý metabolismus a s ním i spalování tuků.
Hormony
Nejen ATP, syntéza glykogenu a metabolismus se při rozkládání alkoholu v těle zpomaluje. Je zpomalená i produkce dvou pro růst svalů důležitých hormonů - testosteronu a lidského růstového hormonu. Druhý zmíněný je vylučován do těla v prvních hodinách spánku. A právě alkohol narušuje spánek a snižuje jeho kvalitu. Tím i snižuje produkci lidského růsového hormonu až o 70%.
Během procesu rozkládání alkoholu játra vylučují hormon kortizol. Ten přímo omezuje produkci testosteronu. A testosteron potřebuje tělo k udržování svalové hmoty, kterou jste vybudovali i pro další procesy.
Ne nadarmo se tak doporučuje při zdravém životním stylu omezit konzumace alkoholu na minimum a v případě kulturistů dokonce alkohol úplně vynechat.