Super rychlovka na dietní večeři, aneb není žampion jako žampion

.

Steakový žampion je oproti normálnímu, běžně používánému, daleko větší. Jeho hlavička tvoří spíše talíř, než-li klobouček. Je otevřený a především má hnědou barvu, správně se nazývá Žampion hnědý - steakový Portobello. V Evropě se pěstuje již skoro 400 let, ale takovou oblibu, jako běžný žampion, nemá. Oproti klasickému žampionu je jeho hnědá slupka tvrdá a je třeba ji očistit v každém případě. Stekový žampion koupíte i ve větších supermarketech, v těch známých jej mají zcela běžně.

Při koupi dbejte na to, aby igelit nebyl zapařený. Houby totiž obsahují (podobně jako maso) bílkoviny. Ty se ve vodě rozkládají a mohou způsobovat zažívací potíže. Stejně tak se pozorně podívejte, zda někde není plesnivý. Ale to už asi každý, kdo občas v Česku nakupuje zeleninu, bere jako samozřejmost.

Žampion se dá upravovat stejně jako většina jiných hub, stačí pouze krátká tepelná úprava, tak aby hlavička změkla. Aby byl ale náš dnešní článek úplný, přinášíme vám tip, jak ze steakového žampionu vytvořit super rychlou dietní večeři.

Co budeme potřebovat?

  • steakový žampion
  • olivový olej
  • sůl
  • pepř
  • drcený kmín
  • pečivo

Jak na to?

Tento recept je opravdu extra rychlý a zvládne jej úplně každý. Pokud tedy nevíte, co udělat k večeři, držte se následujícího.

Ze žampionu pečlivě odstraníme vrchní hnědou slupku. Stačí nožem nabrat přečnívající kus a pomalu stáhnout směrem ke středu klouboučku. Je opravdu důležité nenechat na něm žádnou část slupky, po upečení by byla tvrdá a gumová. Pokud ve středu zbyl kousek nožičky, tu také vyřízneme. Tato část není totiž k jídlu vhodná. Klouboček položíme oloupanou stranou dolů na plech a posypeme solí, pepřem a kmínem. Zakápneme olivovým olejem a vložíme cca na 10 minut pod gril.

Pak už stačí jen položit na plátek čerstvého žitného chleba, doplnit salátem a můžeme podávat.

Toto je pouze jeden z mnoha tipů na úpravu, přirozeně můžete obměňovat dle libosti a věříme, že si steakový žampion zamilujete.