Nachlazení je rovněž známo pod názvy nasofaryngitida, rinofaryngitida, akutní koryza nebo rýma. Ve své postatě nemá se samotným anchlazeném příliš společného. Jedná se o infekční onemocnění a právě nižší teploty pomáhají v jeho šíření. Konkrétně se jedná o onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nos. Ačkoli jde o virové onemocnění, nenašli jsme zatím na něj účinný lék. Ne nadarmo se říká, že léčená rýmá trvá týden a neléčená 7 dní.
Jak jsme už zmínili, častým příznakem je rýma, ke které se může přidat kašel a ucpaný nos. Občas se mohou přidat bolesti svalů a škrábání v krku. Zkrátka nic příjemného. Pokud by vás to zajímalo, čemu můžete dávat vinu za tyto symptomy, nejčastějším virem způsobující nachlazení je Rhinovirus.
Účinná prevence proti nachlazení také není k dispozici. Nejlepší by bylo vyhnout se nakaženému, což v tomto období zanmená vyhnout se takžka všem. Nicméně mezi základy patří pečlivé a pravidelné mytí rukou. To bouhužel nevyřeší situaci kdy na nás někdo kýchne v dopravním prostředku. Obličejová rouška omezí i tento způsob nakažení. Nicméně nejlepší radou je prevence. Lidská imunita dokáže s viry bojovat vcelku úspěšně a pokud ji na příchod připravíme, často se nachlazení vyřeší samo i bez nás.
Prevence nachlazení spočívá především v posilování obranyschopnosti organismu. Otužování je základ, který je vhodné doplnit vyváženou stravou. Často se doporučuje zvýšit množství zinku, který údajně snižuje možnost nachlazení. Naopak často zmiňovaný vitamín C pomáhá až ve fázi, když jsme už nakaženi a jeho preventivní účinky nebyly prokázány. Dobrá rada je i udržovat dostatečnou vlhkost v prostředí kde se pohybujem. Vzdušná vlhkost totiž poslouží k omezení šíření virů a bude mít blahodárný účinek na naši sliznici. Výborná je také pravidelná konzumace česneku, kterého antibiotické účinky znali již před staletími.