Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, karob většina lidí zná. Jeho jméno zní sice jako exotická rostlina, přitom běžně roste i v Čechách. Známější je pod jménem Svatojánský chléb nebo rohovník a svou výživovou hodnotou by vás rozhodně měl zaujmout.
Karob je strom původem ze středomoří, dobře se mu ale daří i v středoevropských podmínkách. Není proto těžké sehnat jeho čerstvé plody. Ty se dají konzumovat jak čerstvé zelené, tak zpracované hnědé. Z plodu se v potravinářství využívá vnitřek i samotný lusk. Semena rohovníku se zpracovávají a používají se jako zahušťovadlo, emulgátor či stabilizátor, zejména do sladkostí. Známe je spíše pod označením E410 - rohovníková guma.
Samotný lusk je pak pro použití v potravinářství i pro zdravý jídelníček mnohem zajímavější. Obsahuje totiž přes 50% sacharidů + 11% nerozpustné vlákniny, kolem 5% bílkovin a pouhé 1% tuku. K tomu ještě řadu minerálů jako např. vápník, draslík, hořčík, sodík, fosfor nebo železo.
Přínosný pro zdraví je karobový lusk také díky vysokému obsahu taninů. Tyto látky najdete převážně v ořeších, bobulovinách, kávových a kakaových bobech. Mají silné antioxidační účinky a právě díky nim je konzumace karobového lusku vhodná.
Kakao svou vůní nebo chutí karob plně nahradit nedokáže, nicméně je vhodný jako vynikající alternativa. Na rozdíl od kakaa totiž neobsahuje kofein nebo teobromin, ale ani látky, na které vzniká alergická reakce. Díky nízkému obsahu tuku je také lepší volbou, navíc je silně nasládlý a nepotřebuje tak být ještě doslazován cukrem.
V kuchyni ho snadno použijete, je totiž k dostání ve formě prášku. Ten se dá dále využít všude tam, kde se jinak používá kakao. Při koupi hotových pochoutek však dávejte pozor na jejich složení. Na obalu může být vyzdvihován obsah karobu, ale např. do karobových čokolád se přidává velké množství tuku.
Karob si v kuchyni zaslouží větší pozornost, než je mu v současnosti věnována. Zkuste ho schválně použít a sami se přesvědčíte, jestli vám jako výborná alternativa kakaa vyhovuje.