Příliš mnoho soli a slaných jídel může tělu škodit. Omezit přísun soli je poměrně snadné a i bez ní jídlo nemusí být úplně "bez chuti". Stačí použít několik přírodních triků a jídlu dodat chuť, aniž bychom ho dosolovali.
Samotná sůl není pro tělo škodlivá, tělo ji pro své životní procesy potřebuje. Je velmi důležitým zdrojem sodíku a chloridových iontů. Škodlivé ale je, když soli máme přespříliš a to se dnes děje poměrně často. Obvykle je jí v potravinách až zbytečně mnoho - zejména v uzeninách, salámech, konzervách, ale i jídlech připravovaných v restauracích, zejména pak ve fastfoodech.
Pokud soli přijímáme v potravě nadbytek, zvyšuje se riziko vzniku srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Sůl ale z jídelníčku nevylučujte úplně, byli byste sami proti svému zdraví. přijmete. Více
Čtěte také: Je sůl zdravá?
Čím nahradit sůl
Pažitka
Nejen s příchodem jara si její chuť můžeme užít naplno. Pažitka se dá pěstovat i doma na okně nebo sehnat v každém větším supermarketu a právě ona je jednou ze zdravých bylin. Navíc umí dodat jídlům nezaměnitelnou chuť.
Pažitka je zdrojem vápníku, draslíku, ale i vitamínů B, C a E. Právě vitamín C a karoten jako silné antioxidanty pomáhají chránit naše tělo proti škodlivým vlivům.
Pažitka se odedávna přidá do omáček a polévek pro dochucení. Je také oblíbenou bylinou, která se dává "pod maso" při pečení. Nejen polévkám a omáčkám, ale i masu umí pažitka dodat chuť. A právě díky chuti pažitky není třeba tolik dosolovat jídla, která pažitku obsahují, proto je právě pažitka vhodnou náhražkou soli.
Česnek
Podobnou chuť jako pažitka může jídlu dodat česnek. Obě rostliny totiž obsahují alicin, který má antiseptické vlastnosti. Zejména český česnek je ale ostřejší a výraznější než jiné druhy, proto se vyplatí při přípravě jídla s ním (na rozdíl od např. španělského česneku) více šetřit.
Česnek je kromě přírodního antiseptika a antibiotika považován za jednu z nejprospěšnějších bylin. Je totiž bohatý na vitamín C, vitamíny skupiny B, hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jód, a měď. Navíc díky obsahu flavonoidů pomáhá snižovat krevní tlak.
Česnekem - ideálně prolisovaným nebo rozetřeným - dobře nahradíte sůl v různých marinádách, při přípravě masa, ale i v polévkách. Jedinou nevýhodou česneku je "česnekový dech", který je z člověka cítit nějakou dobu po konzumaci. Tento dech zapříčiňují silice obsažené v česneku.
Dále čtěte: Hubnete? Vsaďte na bylinky
Pepř a citrón
Dalším velkým tipem na přírodní náhražku soli je použít směs drceného černého pepře a pár kapek citrónové šťávy. Právě tato kombinace dokáže perfektně dodat chuť třeba salátům, které byste jinak museli dosolovat.
Bylinky a koření
Sůl se při přípravě jídel a pokrmů dá také snadno nahradit pomocí kombinace různých bylinek a druhů koření. Vždy ale záleží na druhu jídla, které připravujeme a podle něj je potřeba použít ty správné bylinky.
Z bylinek dodá jídlu chuť kromě zmíněné pažitky také např. petržel, tymián, bobkový list, estragon, šalvěj, rozmarýn, bazalka nebo majoránka.
Z koření pak můžeme k dochucení bez soli použít zmíněný pepř, ale také papriku, šafrán, kari, muškátový oříšek či hřebíček.
Dále čtěte: Plevel nebo lék? Některé bylinky zbytečně likvidujeme
Článek publikován 11.3.2014, aktualizován 18.8.2019