V posledních letech velmi populární napříč mnoha skupinami lidí. Od velmi zaměstnaných manažerek po maminky na mateřské dovolené. Podle reklamních sloganů "šetří čas s výběrem surovin, přípravou jídla a jeho správným porcováním". Slibuje, že za vás vlastně udělá úplně vše a vy jen jíte ideální porci nejlepších potravin.
Šetří ale i vaše peníze? A je krabičková dieta opravdu tak skvělá, jak se traduje? Podíváme se jí "pod víčko".
Co to je?
Krabičková dieta má svůj název opravdu vypovídající. Jedná se o rozdělení jednotlivých jídel na celý den do krabiček. Velikost porcí i skladba jídelníčku by měla být u krabičkových diet sestavována výživovým poradcem, tak aby výživovou hodnotou pokryla denní potřebu živin člověka. Záměrně píšeme "by měla", protože ne vždy tomu tak je.
Jak to funguje?
Společnost, kterou si pro dodávání jídel v rámci krabičkové diety vyberete, vám každý pracovní den (za který zaplatíte) dodá ráno jídla na celý den ke dveřím. Na vás pak už jen je postupně jídla z krabiček vybalit, některá ohřát a dopřát si je. Většinou vám dodají pět jídel (snídaně, oběd, večeře a dvě svačiny). Porce a skladba jídel jsou předpřipravené podle programu, který si u společností zvolíte. Obvykle vám kromě hubnoucího programu nabízí krabičkovou dietu pro fitness program i pro udržování váhy.
Kolik to stojí?
Za jeden den krabičkové diety, tedy zmíněných pět jídel, vám naúčtují obvykle od 250 do 500 Kč podle skladby jídelníčku, kvality použitých potravin a programu, který zvolíte. Většinou se cena snižuje, pokud si předobjednáte krabičkovou dietu na celý měsíc (20 jídel).
Co se v krabičkách jí?
Udělali jsme si malý průzkum v nabídkách různých společností nabízejících krabičkovou dietu a skladba jídel nebo potravin je velmi široká. Některé krabičkové diety jsou velmi rozumné a vyvážené, u jiných se objevují ne až tak zdravá nebo rozumná jídla. Příkladem nevhodných krabičkových jídel je třeba "Smažený pangas v těstíčku s bramborem" jako oběd a "Müsli tyčinka" jako svačina. Opravdu chcete za takováto jídla dávat 300 Korun denně?
Na co si dát pozor při výběru
Pokud se rozhodnete zkusit krabičkovou dietu, první věcí je určitě seznámení se s jídelníčkem na webových stránkách. Obvykle zde bývají vyjmenovaná jídla, která vám společnost v krabičkách dodá, u těch "lepších" stránek pak naleznete i kalorickou a nutriční hodnotu jednotlivých takových jídel, abyste mohli porovnat, kolik čeho do sebe dostanete. Ruce pryč dejte od takových stránek, které vám jen prozradí, že krabičkovou dietu dodávají, ale nic víc se zde nedočtete.
Pokud jde o skladbu jídelníčku, hledejte společnosti, které dokážou jídla připravit z čerstvých surovin, ne polotovarů. Pokud informaci neuvádějí, nebojte se zeptat - klidně i na to, kde suroviny kupují. Sami si tak otestujete, jestli je společnost ochotná komunikovat a jakým způsobem na vás působí.
Ideálně by vám společnost nabízející krabičkovou dietu měla být schopná nabídnout výživového poradce, který podle vašeho stavu, věku a váhy připraví jídelníček a velikosti porcí na míru. Přecijen, jíst unifikované porce můžete i v restauracích.
Pro koho je a pro koho není krabičková dieta vhodná?
Na jednu stranu oceňujeme pohodlnost, kdy nemusíte nakupovat potraviny, vařit a připravovat si porce sami. Na druhou stranu je krabičková dieta s předem připravenými jídly a porcemi dobrou volbou spíš pro člověka, který nechce celý den řešit své stravování a nechá si radši vše připravit až pod nos.
Jako dieta slouží takové stravování v případě, že se nenecháte zviklat k tomu, dát si kromě krabičkových jídel i něco dalšího. Což je, zejména ve večerních hodinách, pro mnohé obtížné. Pozitivní je, že díky odváženým a odměřeným porcím máte o svém jídelníčku (kaloriích, množství sacharidů, tuků a bílkovin) jednoznačný přehled.
Pokud vám takové pohodlí vyhovuje, počítejte ale s tím, že ne vždy se trefí skladba jídel do vaší chuti a jedinou motivací pro vás tak budou peníze, kterými jste jídla zaplatili. Pro mnoho lidí je lepší si jídla připravit a dochutit podle svého a "rozporcovat" je doma sami.
Příprava jídelníčku a jídel samotných doma zabere sice nějaký ten čas, ale odměnou vám bude jídlo podle vaší chuti i úspora peněz. Navíc se postupně budete ve vaření zdokonalovat a zlepšíte si váš přehled o jednotlivých potravinách.
Na závěr
U krabičkové diety vždy záleží na jejím pojetí. Pokud vám spolu s ní dodá firma i konzultaci a přípravu jídelníčku s výživovým poradcem vám na míru, neváhejte. Pokud se ale jedná o čisté "vaření ve velkém pro všechny", nečekejte od takové diety zázraky. Pomocníkem krabičková dieta je v případě, že chcete mít perfektní přehled o svém jídelníčku bez větší námahy. Naopak pokud se zajímáte o to, co jíte a chcete mít přichystáno to, co vám chutná, připravte si jídla do krabiček radši předem sami doma.