Téměř každý z nás s ní má určitou zkušenost. Téměř každý si díky ní někdy říkal: "Už nikdy nebudu pít." A téměř každý pije alkohol dobrovolně znovu. Kocovina - následek nadměrného pití alkoholu.
Kocovina je složitá chemická reakce organismu na odbourávání alkoholu v těle. Na odstraňování alkoholu z těla se využívá velké množství vody, minerálů a vitamínů - zejména vitamínu C. A protože zpracování a odstraňování alkoholu odčerpá tělu hodně energie, má za následek únavu organismu.
Tato informace vám nesmí utéct:
Zjistěte, jaký vliv má alkohol na budování vašich svalů.
Co se děje při kocovině
- Máme chutě - jaterní buňky se snaží odbourávat alkohol z organismu. Během této doby nemají čas vyrábět glukózu. To vede k poklesu hladiny krevního cukru a máme tak známou "žravku".
- Špatná nálada - tu při kocovině často míváme. Vzniká jako výsledek biochemických poměrů v mozku.
- Třeštění hlavy - alkohol je osmoticky působící látka, tzn. dochází kvůli němu k natahování vody do všech buněk v lidském těle. Buňky v mozku nevyjímaje. Vlivem toho se roztahují a následkem je rozpínaní mozku. Jenže v lebce je pouze omezené místo a nabobtnalé buňky se na sebe víc tlačí. A právě kvůli tomu pociťujeme třeštění hlavy.
- Bolest hlavy - na ní má svůj podíl rozhodně odvodnění organismu, ke kterému dochází po konzumaci alkoholu.
- Motání hlavy - alkohol negativně působí na motorické centrum člověka. Kvůli tomu se nám motá a točí hlava.
- Nevolnost - alkohol podráždil žaludeční sliznice. Zároveň zvýšil produkci žaludečních šťáv. Než se sliznice uklidní, bývá nám často při kocovině na zvracení.
Prevence - než vyrazíte pít
Úplně nejlepší prevencí je nepít alkoholické nápoje. Tím úplně zrušíte riziko vzniku kocoviny. Jasně, málokdo ale jde na party s tím, že nic pít nebude. Alespoň si tedy pořádně si odpočiňte. Když vyrazíte pít plně odpočatí, organismus bude lépe zpracovávat alkohol, než kdybyste vyrazili unavení a vyčerpaní.
Nezapomeňte, že při konzumaci alkoholu se z těla vyplavuje větší množství vitamínů - zejména vitamínu B a C. Je proto fajn dodat tyto vitamíny tělu před začátkem pití ve vyšším množství. A to klidně i v podobě ovoce nebo džusů.
Rozhodně se před popíjením najezte - s plným žaludkem se bude alkohol pomaleji vstřebávat do krve.
Minimalizujte škody - při popíjení
I v průběhu samotného večera, kdy už jste začali pít alkohol, můžete minimalizovat škody, které alkohol napáchá. Zlatým pravidlem je pít hodně vody - nejlépe ke každému panáku alespoň jednu sklenici vody. Jednak zpomalíte nástup alkoholového opojení, ale také zavodníte organismus. Kvůli alkoholu se totiž v mnohem větší míře organismus odvodňuje.
Když se vám podaří nemíchat různé druhy alkoholu, uděláte tím alespoň něco málo pro svou hlavu. Jako pravdivé se ukázalo i staré známé tvrzení, že "tmavý" alkohol, jako je rum, whisky, brandy apod. mnohem pravděpodobněji způsobí kocovinu, než ten "čirý" jako je vodka, slivovice a další.
V hospodě nebo na party vám většinou nejde o zpití se do němoty co nejrychleji. I po pár panácích tak mějte na paměti, že v nejlepším je dobré přestat - a dát si místo dalšího panáka třeba pár sklenic vody.
Jak na následky - den poté
Pokud jste přeskočili oba předchozí odstavce a máte kocovinu, nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je chvíli ještě odpočívat. Tělo má dost práce s odbouráváním alkoholu, dopřejte mu na to klid. Nezapomeňte pít hodně vody, abyste vyrovnali hladinu tekutin v dehydrovaném organismu. Doplňte si i chybějící cukry - nejlépe v tekuté podobě, třeba čaje s medem. Pokud není kocovina moc velká, vyražte se na čerstvý vzduch projít - okysličíte krev, rozproudíte krevní oběh a nastartujete procesy. S aktivitou to při kocovině ale nepřehánějte, zejména s posilováním.
Zapomeňte na kávu - ta by při kocovině víc uškodila, než pomohla. Ještě víc byste dehydrovali svůj organismus. Prášky jako ibuprofen nebo aspirin nechte ležet v lékárničce. Kdybyste si je vzali - byť v dobré víře, že vám pomohou - mohou ještě více rozdráždit žaludek. A věřte tomu, že to je to poslední, co chcete ke kocovině ještě řešit.
Při zdravém životním stylu se obecně doporučuje omezit pití alkoholu. Je nám jasné, že občas s přáteli na skleničku zajde každý. Lepší, než se druhý den trápit s kocovinou, je vnímat, čeho kolik vypijeme a znát naše limity.