Paměť - co dělat pro to, aby fungovala

Zkuste si představit jeden den bez paměti. Hned u vstávání bychom skončili, protože bychom si nepamatovali, co máme vlastně dělat. Nevěděli bychom, kde je jídlo, že máme nějakou práci, ale ani kdo jsme a kde jsme.

Naštěstí takový extrémní stav téměř nikdy nenastane. V průběhu let ale paměť slábne a čím dál častěji zapomínáme většinou právě na ty věci, které si potřebujeme pamatovat. Je proto dobré připomenout si cvičení, která vaší paměti pomohou k lepšímu fungování. Schválně, vzpomenete si, kdy jste naposled paměť procvičovali?


Tři druhy paměti

Paměť máme sice jen jednu, ale pro lepší představu ji můžeme rozdělit na tři druhy: smyslovou, krátkodobou a dlouhodobou.

  • Smyslová paměť - právě ta je prvotním vstupem podnětu k zapamatování. Díky našim smyslům začneme vnímat nějakou situaci - z ní se část uloží do krátkodobé paměti, část do dlouhodobé paměti a nepodstatné detaily zapomeneme. Jednoduchý příklad: vzpomenete si na parfém, který vám voní? Vybavíte si jeho příjemnou vůni, ale i vzhled flakónu a značku? Právě smyslová paměť vám na počátku umožnila uložit všechny tyto informace.
  • Krátkodobá paměť - používáme ji v situaci, kdy potřebujeme uchovat nějakou informaci pouze po krátkou dobu (v řádech desítek sekund). Třeba v případě, kdy si v obchodě vyberete parfém a pamatujete si cenu až do chvíle, než parfém zaplatíte.
  • Dlouhodobá paměť - pamatujete si cenu parfému i teď? Gratulujeme, uložila se vám do dlouhodobé paměti - možná to byla pro vás podstatná informace. Kromě zapamatování si podnětů se do dlouhodobé paměti ukládají také sny, myšlenky, pocity, ale i texty, telefonní čísla, data narozenin blízkých apod. Její kapacita je v rámci našeho života téměř neomezená.

Proč zapomínáme?

Každému z nás se už stalo, že zapomněl na narozeniny někoho blízkého, na to, co má koupit nebo doklady doma. Proč se tak ale stalo? Proč vlastně zapomínáme?

Důvodem, proč se některé informace vytrácejí z paměti, je nejčastěji obyčejný rozpad paměťových stop. To bývá případ právě třeba narozenin někoho ze známých, které jsme si sice pamatovali, ale jelikož jsme tuto informaci nepotřebovali celý rok vědět, mozek ji "označil" jako nepotřebnou.

Dalším důvodem může být prostá ochrana před zahlcením mozkové kapacity, pochodů a myšlenek. Prostě pokud máte příliš mnoho věcí "v hlavě", mozek jednu z nich vytěsní, aby mohl zpracovat ostatní informace a procesy. Když v obchodě zapomenete koupit jednu z těch věcí, které jste měli v plánu, je to právě z tohoto důvodu.

Třetím důvodem, naštěstí nejméně častým, jsou různé poruchy paměti. Mohou často signalizovat nějaké psychické onemocnění a rozhodně doporučujeme konzultovat toto se svým lékařem.

Jak zlepšit svou paměť?

Špatně fungující paměť může být i důsledkem nezdravého životního stylu, stresu nebo psychického vypětí nebo nedostatku spánku. Ne nadarmo je tak často snadným řešením ke zlepšení paměti změna svého životního stylu na zdravý. Díky této změně - zdravému jídelníčku a pravidelnému pohybu se zlepší celková kondice těla včetně paměti.

Efekt této změny je také možné mnohonásobně zvýšit - právě díky cvičením na paměť. Ta nejsou nijak složitá, zjednodušeně můžeme říct: vzpomeňte si na své aktivity v dětství. Tehdy jste od mala procvičovali paměť ve velkém. A právě odsud můžete čerpat inspiraci.

  • Hrajte si - vytáhněte pexeso, sedněte si k šachům, rozdejte karty. U podobných aktivit musíte přímo zapojit paměť a vybavovat si informace, kterou jste "uložili" před malou chvílí, ale i postupy, kterými se dostanete k výhře.
  • Hrajte si elektronicky - existuje spousta logických her pro počítače, tablety, ale i mobily. Těmito hrami nejen zlepšíte paměť, ale v případě tabletů a mobilů si díky nim i zkrátíte dlouhou chvíli.
  • Luštěte - sežeňte si křížovky, osmisměrky, sudoku a občas si nějakou vyplňte. Vybavováním si slov, jejich synonym kontrolováním číselné řady, tím vším si můžete snadno osvěžit paměť.
  • Skládejte hlavolamy - občas neškodí zkusit něco nového. Pořiďte si hlavolam a potrapte svůj mozek jeho složením.
  • Učte se nový jazyk - u něj budete potřebovat znát spoustu nových slovíček, ale i gramatiku, stavbu vět a další. Pro paměť aktivita jako stvořená.
  • Studujte - nemusíte nutně jít na univerzitu, stačí si vybrat nějakou oblast, která vás baví a shánět k ní co nejvíce informací. Nejen že procvičíte paměť, ale budete mezi lidmi za "profíka".
  • Cvičte - pravidelným pohybem lépe prokrvíte celé tělo včetně mozku. Při sportech je také často potřeba naučit se jejich pravidla, při posilování správné provedení pohybu. I fyzická aktivita vám tak snadno pomůže zlepšit paměť.

Mít paměť v dobré kondici vám pomůže jak při běžných každodenních činnostech, tak s přibývajícím věkem. Aktivity, které pro zlepšení paměti můžete dělat, jsou navíc zábavné a pomůžou vám vybočit ze stereotypu.