K čemu je mužům testosteron? Jeho nadbytek i nedostatek mají zajímavé důsledky

Testosteron je "mužský" hormon. Přirozeně vzniká ve varlatech. V průběhu života má zásadní vliv na (zejména mužské) zdraví a vývoj - a to již od doby před narozením až do stáří člověka. Kůže, svaly, kostra, pohlavní orgány, kardiovaskulární systém, ale i nervová soustava jsou zásadně ovlivňovány produkcí testosteronu. Nedostatek, ale i nadbytek tohoto hormonu mají mnoho zdravotních následků.

Čtěte také: Vše o proteinu. Jak vybrat ten správný?

3 hlavní role testosteronu

Vývoj pohlaví plodu v děloze

Už jen pár týdnů po početí má testosteron první zásadní vliv na člověka. Přibližně v sedmém až osmém týdnu začínají u plodu mužského pohlaví být rozpoznatelné pohlavní orgány a už začínají produkovat testosteron. Právě díky tomu se pak správně formuje mužská pohlavní soustava. 

Vývoj v pubertě a růst

Po narození chlapečka se snižuje produkce testosteronu ve varlatech na minimum. Až při dosažení puberty se opět obnoví. Spolu s ní se zvětší varlata a penis, začíná se tvořit sperma, začne růst ochlupení a vousy, prohlubuje se hlas, snižuje se množství tělesného tuku, zpevňují kosti a svaly a člověk roste do své "dospělé" výšky.

Udržování vitality v dospělosti

Dostatečná produkce testosteronu udržuje u mužů pevné svaly a dostatek síly, dostatečně pevné kosti a má vliv na dobrý sexuální život. V průběhu let se produkce postupně snižuje - zejména ve stáří částečně kvůli této změně ochabuje svalstvo a řídnou kosti.

Důsledky nedostatku testosteronu

Snížená svalová hmota, řidší kosti

V případě nedostatku testosteronu může docházet k řídnutí hustoty kostí, úbytku svalové hmoty a nárůstu tělesného tuku i zvětšení prsou. Tyto fyzické změny jsou častější s přibývajícím věkem, kdy hladina testosteronu v těle postupně přirozeně klesá.

Horší milostný život

Nejen viditelné fyzické změnymají jako příčinu nedostatek testosteronu, podobně negativně se toto projevuje i v sexuálním životě. Muži mohou mít problémy dosáhnout erekce před pohlavním stykem, což pak způsobuje psychický stres a může stres a obavy mohou vést k sníženému libidu, ale i neplodnosti.

Čtěte také: Chcete zažít lepší milostný život a klidnější spánek? Sport s tím dokáže divy

Návaly horka a únava

Návaly horka a nečekaná velká únava mohou také být symptomy nedostatku testosteronu u mužů - občas označovaném jako "mužský přechod". Zatímco návaly horka mohou negativně ovlivňovat třeba kvalitu spánku, velká únava ovlivňuje téměř všechny aspekty mužova života.

Deprese a nervozita

Častější změny nálady, ale i deprese nebo vyšší nervozita, se často projevují u mužů s nižší produkcí testosteronu. V běžném životě mohou tyto výkyvy nálad poznamenat osobní i pracovní vztahy muže.

Důsledky nadbytku testosteronu

Sexuální touha

Zatímco nízká hladina testosteronu v těle utlumuje milostný život, jeho nadbytek naopak způsobuje vyšší sexuální touhu, častější erekce a v kombinaci se zvýšenou agresivitou může být často příčinou problémů.

Zmenšování varlat

Nadbytek testosteronu v těle způsobuje zastavení přirozené produkce tohoto hormonu varlaty a ta se současně začínají zmenšovat. I proto je tento fakt jedním z velkých strašáků všech, kdo užívají doplňky pro růst svalů na bázi testosteronu a dodávají ho tělu zbytečně moc.

 

Kůže

Stimulace folikul chlupů, a tedy i vyšší růst ochlupení a vousů, ale také větší produkce potu jsou přímými důsledky vyšší hladiny testosteronu v těle. A právě kvůli tomu, že se muž s nadbytkem testosteronu více potí, kůže se může častěji zanítit a dochází pak k vyššímu v ýskytu akné.

Nálada

Na náladu má vysoká hladina testosteronu překvapivě jak pozitivní, tak negativní vliv. Muži s vyšší hladinou testosteronu jsou více sebevědomí, pociťují méně obav a úzkosti a zlepšuje se jejich bystrost. U starších mužů je pak v lepší kondici nejen tělo, ale i paměť.

Vyšší hladina testosteronu je ale také spojována s agresivitou a arogancí, pocitem nadřazenosti a impulzivním chováním.

Čtěte také: Vedlejší účinky doplňků na budování svalové hmoty

Článek publikován 6.8.2013, aktualizován 21.6.2019